Utazási tippek

Marokkó, ahol a mesés középkori városok között TGV gyorsvonattal utazhatsz

Marokkó, ahol a mesés középkori városok között TGV gyorsvonattal utazhatsz

Kép forrása: Szeszler Szilvia

Egyszerre ősi és modern, nyüzsgő és nyugalmas, színes és izgalmas. Ilyen Észak-Marokkó, amely érdekes úticél lehet minden évszakban. Hol évszázadokkal ezelőtti időkben barangolhatunk, hol többszáz kilométeres sebességgel utazhatunk, hol kék álomvilág varázsol el bennünket a királyi fennhatóság alatt álló országban.

 

Marokkó a világ gasztronómiai célpontjainak rangsorának élén áll, a világ turisztikai statisztikáiban is rendre az elsők között teljesít, ezen belül is kiemelkedő létszámú vendéget vonz és egyre nagyobb bevételt realizál a wellnesturizmusban is. Számos filmben is feltűnnek csodás tájai: a Trónok harca és előzménysorozatának helyszíne: Westeros valójában a marokkói sivatagi területek és a kasbahok - azaz az erődítmények – vidéke, de a Gladiátor című filmben is feltűnnek marokkói tájak. 

Érdemes személyesen is megismerni ezt az Északnyugat-Afrikában fekvő vidéket, hivatalos nevén a Marokkói Királyságot. Az ország északi része különösen sok lehetőséget rejt: a történelem, az építészet, a strandolás és vízi sportok és a gasztronómia szerelmesei is könnyen megtalálják a nekik tetsző lehetőségeket. Észak-Marokkó építészete különleges: egyedi ötvözete az andalúz, berber, oszmán és gyarmati stílusoknak. Bár az andalúz hatás erős, különösen Tetuánban és Chefchaouenben, más építészeti stílusok is jelentős szerepet játszanak a régió vizuális és kulturális örökségében.

 

Élő történelem a medinákban

Az idők folyamán négy királyi városa is volt Marokkónak: Fez, Marrakech, Meknes és Rabat. Ez utóbbi 1912 óta az ország fővárosa, a turizmus és kultúra központja, az Unesco Világörökség része. Az ország több városában máig állnak azok a kőfallal körülvett, gyakran sikátorszerű utcahálózattal megépített óvárosok, melyeket medináknak neveznek. Nem holt területek ezek, hiszen apáról-fiúra szállnak a mesterségek, ma is dolgoznak a kézművesek, s nyüzsgő piacokon nem csak ők kínálják portékáikat, hanem szinte műalkotásnak beillő kézműves remekek, illatos fűszerek, igazi ínyencségek is várnak a látogatókra.

Sok kasbah is fennmaradt, ezek az erődítmények régen védelmezték az egykor élőket, ma már a múltról mesélnek. Számos híres mecset is áll Marokkóban, s bár ezeket a nem muszlimok nem látogathatják, de mint építészeti remekeket, díszítésüket kívülről is meg lehet csodálni.

 

Ahol az óceán és a tenger találkozik

Az Atlanti-óceán partján észak felé haladva lehet eljutni Tangerbe, itt találkozik az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger. A mediterrán éghajlatú dimbes-dombos vidék rendkívül zöld terület és a szörfösök paradicsoma is, hiszen erősen szeles táj. A magyar utazók kevésbé jutnak el ide, inkább a királyi városokat keresik fel, de érdemes ezt a tájat is felfedezni. Ez a kikötőváros is őrzi múltját, érdekes élmény megismerni az óvárost, barangolni az ősi utcákon. A "fehér Tanger" - a mészbevonatú házak utcája -, az óváros erődítménye és sikátorai, valamint a marokkói művészet egyik ékköve, a szultáni palota is kihagyhatatlan látványosság, de érdemes megnézni Tanger nemzeti örökségként számon tartott világítótornyát is.

„A mediterrán éghajlatú városban, nyugodt a tenger, ezért ideális tengerparti nyaralásra. Az országban fejlett az infrastruktúra, ez a város is rendkívül jól megközelíthető akár közúton, bérelt autóval, vagy a turisták körében még kevésbé ismert módon, gyorsvasúttal” – adott tippet Szeszler Szilvia utazási szakember. Az óránként 320 kilométer sebességgel haladó vonat Rabaton keresztül köti össze Casablancát és Tangert, így a fővárosból könnyen, nagyjából másfél óra alatt megközelíthető ez a település, 10-12 ezer forintnak megfelelő jegyárral.

 

Hajdan kalózok rejteke volt, ma is kalandos, lenyűgöző vidék

A Marokkó északi részén, a Gibraltári-és Tanger között, 400 kilométer hosszan húzódó Rif-hegység pár száz évvel ezelőtt még tengeri kalózok rejtekhelye volt, ma már „csak” szemet gyönyörködtető, monumentális természeti képződmény magas hegyekkel, gyönyörű völgyekkel, színes falvakkal. Ezen a látványos tájon át vezet az út Chefchaouen-ba, mely az észak-marokkói utazás egyik leglátványosabb része. 

 

Ékszerdobozként kékben úszó város

A települést kék városként is szokták említeni. A különleges hangulatú városban sétálva mennyei álomvilágban érezhetjük magunkat: az egész település a kék megannyi árnyalatában pompázik: a házak az azúrkéktől a lilába hajló árnyalatokig különleges látvánnyal varázsolnak el minket. A Chefchaouen-i nagy mecsetbe csak a muszlim vallás hívei léphetnek be, de kívülről szemlélve is megcsodálhatjuk építészeti remekként.

 

Megőrzött, élő múlt, jövőbe tekintő városok

Marokkóval nem lehet betelni és mindig újabb és újabb arcát mutatja meg. Nem csak azért, mert az élő múlt mindig új felfedezésre csábít, rejtett kincseit folyamatosan tárja fel, hanem azért is, mert az értékek megőrzésével együtt folyamatosan fejlődik és megújul.

"Az emberekben az a kép él Marokkóról, hogy oda utazva a múltban járunk. A királyi városok valóban megtartották középkori jellegüket. A főváros, Rabat azonban a történelmi múlt megőrzésével együtt modern város is. A kőfallal körbevett medinán- óvároson kívül - folyamatos a fejlesztés. Gyakori az is, hogy régi épületek építészeti jellegzetességeit megőrizve, modern funkciót kapnak: például butikhotelé alakítják át ezeket, modern infrastruktúrával és kényelemmel ellátva” – szól az ország jelenéről Szeszler Szilvia. Az utazási szakember hasznos tanácsokat is ad azoknak, akik marokkói utazásra készülnek.

„Marokkóban is tiszteletben kell tartani a kulturális hagyományokat. A muszlim vallásnak megfelelően illik, hogy a nők takarják karjukat, lábukat, de ez a szabály egyúttal praktikus is, mert védi az utazót attól, hogy leégjen. Javasolt a világos színű, lengébb ruha, azért is, mert könnyen megizzadhat az ember, hiszen sok és hosszú meredek utat kell megtenni, ha valaki fel akarja fedezni a nevezetességéket” – sorolta a jó tanácsokat Szeszler Szilvia.

Az év eleji időszakban napközben 20 fok körüli hőmérsékletre melegedik fel az idő, de a reggelek és esték kifejezetten hűvösek. Érdemes ezért dzsekit, melegebb cipőt is vinnie annak, aki ilyenkor utazik, de az év egészében is várja a vendégeket Marokkó.

 

#utazásitipp