Kép forrása: pixabay.com
Aki tudatosan étkezik vagy valamilyen diétát követ akár önszántából, vagy mert valamilyen diagnózis miatt muszáj volt az étkezésén változtatni, az gyakran belefut a tévhitekből adódó nehézségekbe. Főleg a diéta megkezdésekor okozhat ez gondot, amikor még nincs elegendő tapasztalat és ismeret.
Fogyókúra tévhitek
Az egyik nagyon gyakori tévhit a fogyókúrával kapcsolatban az, hogy ha egyszer egy betartott diéta, életmódváltás árán sikerült lefogyni, akkor az úgyis marad. Sajnos ez nagyon nem így van. A rossz étkezési szokások visszatértével a centik és a kilók is hamar visszajönnek, amit általában egy újabb szigorú diéta követ. Ez ping-pong effektusnak is nevezik.
A másik gyakori tévhit, hogy a médiában ismerté tett fogyókúrás programok, trumixok és mindenféle snackek jók lehetnek bárkinek a fogyáshoz. Sajnos ez sem feltétlenül igaz. Természetesen vannak köztük jó termékek, illetve az is lehet, hogy sokaknak működik, viszont nálunk mégsem válik be. Ez azért van, mert ha már a szervezetünkben elindult például egy anyagcsere zavart előidéző folyamat, akkor a cukrozott fehérjeturmixok nem lesz éppen a legjobb választás számunkra. Epebántalmak esetén pedig a keto diéta nem lesz ránk jó hatással és ezekhez még hozzá társulhatnak az egyéni érzékenységek, intoleranciák is.
Az első pár hét a legnehezebb
Gyakran az első pár hét diéta után sokan lelkesedésüket veszítik, pedig a szervezet ebben az időszakban először raktároz és a fogyás csak később indul meg. Számos esetben a diéta mellé megfelelő, rendszeres mozgást is be kell vezetni. A vágyott súlyt pedig, akkor lehet megtartani, ha a megfelelő étrendet nem szakítjuk meg vagyis egy életre szóló életmódváltás mellett döntünk. Ehhez azonban mindig érdemes orvosi kivizsgálása és dietetikus vagy szükség esetén diabetológus tanácsát kikérni. Így jó úton fogunk elindulni, de az út többnyire hosszú és finomhangolásokra is szükség lehet később. Az előre gyártott étrendeket érdemes fenntartással kezelni. Friss leletek és orvosi, dieteikusi konzultáció után összeállított, személyre szabott étrend eredményesebb lehet.
Nem eszek cukrot, mégis hízok
Ezt az állítást érdemes egy kicsit jobban megvizsgálni. Ha valaki nem rak a teájába vagy kávéjába cukrot, de egyébként máson nem változtatott az étkezése szokásain, attól még fogyaszthat sok cukrot. A cukor ugyanis rengeteg élelmiszerben szerepel az összetevők között. Sokszor nem cukor elnevezéssel, hanem például glükóz szirup, fruktóz, melasz, maltrodextrin és még sok más néven is illetik. Még felvágottat is nehéz úgy választani, hogy ne legyen benne cukor. A hastájéki, makacs hízás esetén érdemes egy inzulinrezisztencia tesztet elvégeztetni. Egy terheléses cukor és inzulin vizsgálat kimutatja, ha esetleg ilyen irányú problémánk van, ami nagyon gyakori. Bár egyik diéta sem könnyű az elején, hiszen meg kell változtatnunk a szokásainkat, de a jobb életminőségért mindenképpen megéri küzdeni!