Kép forrása: Porcelanium-Herendi Porcelánmanufaktúra Látogatóközpont
Mindig is érdekeltek a szép tárgyak, legyen az festmény, szobor vagy akár dísztárgy. Biztosan nem vagyok ezzel egyedül, és hatalmas merítési lehetőségünk van, ha szépet szeretnénk látni, én most Herendre csábítalak benneteket, a Porcelanium Látogatóközpontba. Maga az épületegyüttes is impozáns látványt nyújt, már messziről látszik, ahogy a város felé haladunk.
A Múzeumba a hangulatos Porcelanium téren át vezet az út. A látogatóközpont kínálta színvonalas programoknak köszönhetően az egész napunkat tartalmas kikapcsolódással tölthetjük, ha ide látogatunk. Egyszer mindenképp meg kell tennünk, hiszen a világon egyedülálló, különleges kiránduláson veszünk részt, a világ legnagyobb porcelánmanufaktúrájában, megismerkedhetünk Magyarország legismertebb luxus exportcikkével, a herendi porcelánnal. Nem csak a porcelán kedvelőinek, hanem azoknak is érdemes ellátogatni ide, akik szeretnének bepillantani az elmúlt közel kétszáz éves múltba, vagy egyszerűen örömmel teszik tiszteletüket országunk sikerei előtt, hiszen a herendi porcelán világszerte híres. A látogatás két részből áll, a modern látogatóközpontban berendezett minimanufaktúra, illetve az út túloldalán, a gyárépületben található porcelánmúzeum megtekintéséből. Pár szóban ismerjük meg a történetüket. A Herendi Porcelánmanufaktúrát 1826-ban alapították, és azóta készíti kézműves remekműveit.
A cég sikertörténete a nehézkes indulás után 1839-ben kezdődött, amikor az addigi hitelező, Fischer Mór vette át az üzlet irányítását. Az üzem a legmagasabb igényeket próbálta meg kielégíteni, vásárlóik a gazdag nagypolgári családoktól kezdve a híres arisztokratákon át egészen az európai uralkodóházakig terjedt. A legnagyobb lökést az 1851-es londoni világkiállítás adta, ahol Viktória királynő rendelt egy lepkés-virágos mintájú étkészletet. Azóta is ez a minta az egyik legnépszerűbb herendi. A század második felében tovább nő a herendi porcelán ázsiója, Ferenc József udvari beszállítóvá tette a manufaktúrát, és Fischer Mórnak nemesi címet is adományozott. Az üzem fejlesztésével párhuzamosan az itt készülő porcelánok gyűjtésére és bemutatására is már elég hamar felmerült az igény, és a Fischer Mór, majd utódai erőfeszítésére már a XX. század elején megnyílt a porcelánokat bemutató kiállítás. A II. világháború után államosítják a Herendi Porcelán Rt.-t is, de szerencsére a szocializmus évei alatt is meg tudja tartani presztízs szerepét az üzem, majd 1992-ben megalakul a Herendi Porcelánmanufaktúra Rt., amelynek 75 %-a az itt dolgozók tulajdonába kerül Magyarországon egyedülálló módon.
A modern látogatóközpont 1999-es megnyitása óta Herend a régió egyik kihagyhatatlan turista látványosságává vált. Maga a Porcelanium, vagyis a Minimanufaktúra, csak csoportosan, idegenvezetővel látogatható. Egy ismeretterjesztő kisfilm megnézése után egy bő félórás bemutató keretében ismerkedhetünk meg a porcelán készítésének munkafolyamataival, a különböző festési és égetési technológiákkal. Aki pedig egy rövid időre maga is porcelánkészítő mesterré szeretne válni, kézbe foghatja a nyers porcelánmasszát vagy a festőecsetet, a műhelyek teret adnak az alkotásnak!
A Porcelanium Látogatóközpont szemközti épületszárnyában a Viktória Márkabolt várja az érdeklődőket. Kis szünetet tarthatunk az Apicius étteremben, ahol a hely specialitása, hogy minden asztalon más-más dekorációval díszített Herendi porcelán étkészlettel terítenek. A belépőjegy mellé kapott ajándékkuponunkért mi magunk is választhatunk, hogy Viktória, Rotschild vagy Apponyi mintás csészéből szeretnénk szürcsölni a teát vagy kávét. Rövid pihenő után a Porcelánmúzeum felfedezésével folytatjuk a kirándulásunkat. A porcelántörténeti kiállítás a gyár 1840 körül épült későklasszicista, kétszintes műemlék épületében kapott helyet. Az egyénileg is végigjárható kiállítás a kezdetektől mutatja be a különböző stílusú porcelánokat, megcsodálhatjuk a különféle díszítéseket a magyar népművészeti elemektől a távol-keleti egzotikus motívumokig. Megfigyelhetjük, hogyan finomodott a porcelánkészítés technikája az idők során, és egy-két igazán egyedi darabot is láthatunk, mint pl. a 2 méter magas parlamenti vázát vagy a duplafalú 20 literes, áttört kulacsot, amelyet az alapító Fischer Mór ajándékozott Ferenc Józsefnek. Az épület földszintjén találunk egy eredeti fatüzelésű kemencét, illetve egy múltat megelevenítő, különleges falfestményt is.
Az újranyitás tiszteletére a Porcelanium térre, egy egészen különleges kivitelben megfestett, új, életnagyságú oroszlán került, mely látványosság a családok kedvence és kedvelt fotózási helyszíne. Egy herendi mintával megfestett, pompás ragadozóval fényképezkedni örök élmény! Figyelmesen megnézve, az oroszlán hátát borító szőnyegen egy különleges szimbólumot fedezhetsz fel, a lótuszvirágot. A virágot, amely képes minden nap a vízből újjászületni és csodálatos látványával elkápráztatni bennünket. Szépsége most a herendi mesterfestők szaktudását dicséri.
Ha kedvet kaptatok Herendet meglátogatni:
Címe: 8440 Herend, Kossuth Lajos utca 140
Nyitva tartás:
Április 1-től október 31-ig, hétfő-vasárnap: 9.30-18.00
November 1-től március 31-ig, kedd-szombat: 9.30-17.00
Ne feledjétek! A Minimanufaktúra csak vezetéssel látogatható, a túra időtartama kb. 40 perc, melyre kombinált belépőjegyet tudtok váltani!
Lehet kreatívkodni is, melyre jegyet kell váltani, de örök emlék, ami jó szórakozást is ígér!