Utazási tippek

Gárdonyi Géza Emlékház Agárd

Gárdonyi Géza Emlékház Agárd

Kép forrása: gardony.hu

Talán nincs olyan ember hazánkban, akinek ismeretlen lenne Gárdonyi Géza neve. Elsősorban az Egri vár jut eszünkbe, leginkább az Egri Csillagok című fő műve után,azt talán kevesebben tudják, hogy nagy írónk Gárdonyban született. Látogassuk meg a házat, mely megőrizte az utókor számára a magyar irodalom egyik legkiemelkedőbb alakjának szellemiségét, tárgyi emlékeit.

 

Gárdonyi Géza, Ziegler Géza néven, 1863. augusztus 3-án született és nyolc hónapos koráig, 1864. április 24-éig élt az agárdpusztai Nádasdy-uradalomban. Nevét fiatal korában, újságíróként változtatta meg, keresztelő helye után: Gárdonyira. Apja, Ziegler Sándor 1862 februárja óta dolgozott itt uradalmi gépészként. Az épület hosszú gerincű, meszelt falú, régen nádfedelű, ma cseréptetős cselédház.

A Nádasdyak eredetileg tanítóháznak szánták, ezért is épült vályog helyett téglából, de az író születésekor az uradalmi cselédség „arisztokráciája”, a mesteremberek: kőműves, gépész, kovács, lakták az épületet. Mindegyik család háromosztatú lakrész felett rendelkezett, a déli oldalon nyíló három ajtó egy-egy pitvarral szolgált, amelyet jobbról-balról egy-egy döngölt padlójú, búbos kemencés szoba zárt közre. 

Az uradalmi gépész Ziegleréké volt a középső lakrész, a leendő író születésekor itt éltek szülei, apai nagyanyja és kétéves nővére. Az emlékház öt teremből áll.   Az előszobában mindig is a könyvek kaptak helyet, melyek száma megközelítette a tízezret. A Gárdonyi Géza Emlékház hálószobájában szinte kivétel nélkül mindent az eredeti helyén találunk, a tájképek, festmények pedig jelzik, hogy Gárdonyi festeni is szeretett. Igazi különlegességet rejtenek a vitrinek, melyek előtt időzve megfejthetjük a titkosírásos jegyzeteit. Az irodalomtörténeti érdekességű tárlat mellett a látogatók megismerkedhetnek alkotói módszerével, írói munkásságával. A konyhában korabeli használati eszközöket és a csikó tűzhelyet tekinthetik meg az ide érkezők. Találkozhatunk csöcsös-kancsóval, tarkedli sütővel, fazekas használati tárgyakkal.

Az épületre az író halála után vörösmárvány emléktábla került, 1963. óta múzeum, az emlékházat 1988-ban nyitották meg, 2007-ben pedig a városvezetés felújíttatta.

A magyar történelem egyik dicsőséges eseményét, az Egri csillagok c. regény fő helyszínét az egri vár kicsinyített másolatát készítették el az emlékház szomszédságában, mely hozzájárulhat a hősies helytállásról való emlékezet fenntartásához. A Rönkvár 2011 nyarán készült el, nagy örömére az ide érkező gyerekes családoknak, ezzel is közelebb kerülhetünk az akkori korhoz, a régi emlékekhez, a kötelező olvasmány, élményszerűbbé válik az itt megélt kalandok után.

A múzeum nyitva tartása: Április 1-től október 31-ig hétfő kivételével naponta 10-től 18 óráig. A téli időszakban, november 1-től március 31-ig, csak csoportok részére, előzetes bejelentkezéssel látogatható.

Előzetes bejelentkezés: telefonon: 06-30-905-4870 vagy 06-30-402-6811

Cím: 2484 Agárd, Sigray u. 3.

#utazásitipp