Technika

Miért pont a ruhatárad ne lenne okos?

Miért pont a ruhatárad ne lenne okos?

Kép forrása: pexels.com

Az okosotthonok, okoseszközök világában már csak egy pillanat oda megérkezni, hogy a ruhatárunk is okos legyen. A smart gardrób innovatív jelentése egy olyan ruhatároló rendszer lenne, amely modern technológiákkal segíti a ruhák tárolását, akár hőmérséklet szerinti csoportosítását. Tóth Bori divattervező szerint viszont nem csupán ebben az értelemben kell gondolnunk egy okos ruhatárra. Egy smart gardrób kialakítása igazából bármikor megtörténhet, Bori szerint azonban valójában 40 éves kor felett van igazán értelme.

 

„Ebben az életkorban általában már letisztul az énképünk, tisztában vagyunk azzal, hogy az alkatunkon mi áll jól, vagy legalábbis eljutunk odáig, hogy segítséget kérjünk ebben a kérdésben” – kezdi Tóth Bori. – „Ilyenkor már túl vagyunk az impulzusvásárlós időszakunkon, sokkal jobban megfontoljuk, hogy mire költjük a pénzünket. Inkább hajlamosak vagyunk áldozni egy-egy drágább darabra, amit jobban tudunk kombinálni akár az olcsóbb, már meglévő ruhatárunk darabjaival, de már sokkal kevésbé vásárolunk meg olyan dolgokat, amik csak egyszer működnek, vagy harsányságukkal, extra karakterükkel nagyon-nagyon ritkán vehetők fel.”

Tóth Bori szemlélete szerint ez az igazi fenntarthatóság. Szembe megy a mainstream-mel, szembe megy az óriási mennyiségben előállított olcsó ruhákkal, akik alapvetően nem is a 40 fölötti célközönségre lőnek.

„A smart gardrób egyszerűen annyit jelent, hogy a ruhatárunk darabjai egymással nagyon jól és könnyen kombinálhatóak, így nagyon sok funkciót le tudunk velük fedni, és nem állunk órákig minden nap a szekrény előtt” – magyarázza a divattervező, aki arra is kitér, milyen alapelemekből álljon egy igazi smart gardrób."

 

Egy jól szabott nadrág: az alkatunkhoz igazított, nagyon jó alapja lehet a gardróbunknak

Egy jól szabott zakó: szintén nagyon alkatfüggő, mert egy alacsonyabb, teltebb alkatra más típusú zakó illik, mint egy magasabb, vékonyabb, keskenyebb csípőjű alkatra

Egy A-vonalú szoknya

Egy ing

Egy egyszerű fehér póló

Egy farmer

 

Egy smart gardrób tehát valójában nagyon kevés ruhadarabból áll, amikből - ha tényleg okosan vannak azok kiválasztva – gyakorlatilag minden alkalomra tudunk készíteni egy teljes összeállítást, nagyon széles spektrumot tudunk velük lefedni.

Magyarországon 40 éves kor felett a teltkarcsú, viszonylag alacsony, mellben erős a leggyakoribb testalkat, általában a gyermekszülés után, hormonális változások során egyenletesen alakulnak át 36-38-as méretből 40-42-es méretté. Ez az átalakulás sokaknak okoz frusztrációt, pedig nincsen vele semmi baj. Fejben meg kell értenünk és el kell fogadnunk azt, hogy mások vagyunk, mint 25-30 éves korunkban, és ehhez az énünkhöz kell egy előnyös, az alakunkat legjobb helyzetbe hozó ruhatárat kialakítani” – javasolja Tóth Bori, és mindjárt példákat is hoz.

Például, ha valaki alacsony, akkor sokkal inkább egy crop zakó illik hozzá, és kevésbé a hosszított, szélesvállú modellek. Hogyha valaki mellben erős, akkor jól áll neki a mélyen összeérő egysoros gombolás, a keskenyebb fazon, a rövidített zakó, amelynek lehetőség szerint az ujja is olyan szűkre van szabva, amennyire csak lehet.

Ha valakinek keskeny a csípője, magas, széles a háta, és nem erős mellben, neki nagyon jól állnak a kicsit hosszítottabb fazonok, az építettebb vállak, és akár még a picit bővebb ujjak is. Ezekhez a fazonokhoz többnyire vagy egy midi szoknya, vagy egy nadrág áll jól, ami lehet répa fazonú, lehet egyenes, vagy lehet palozzo is.

„Ha valaki eldönti, hogy szeretne egy smart gardróbot kialakítani, érdemes segítséget kérni, hogy valóban elérje a célját az új összeállítás. Én is sokaknak adtam már ebben tanácsot a stílusjegyzeteimmel, vagy éppen személyesen a showroomban is tudok segíteni a hozzám fordulóknak.”

 

LM