Technika

Az otthoni klímaberendezések tisztítása

Az otthoni klímaberendezések tisztítása

Kép forrása: pixabay.com

A klímaberendezések a forró nyári hónapokban létfontosságúak lehetnek az otthonunkban, hisz hűtik a levegőt és segítenek megőrizni a kellemes hőmérsékletet. Ahhoz azonban, hogy hosszú élettartamúak legyenek, és a lehető legjobban működjenek, fontos a rendszeres karbantartásuk és a tisztításuk.

 

A klímaberendezésekben lévő por, szennyeződés és penészgomba nemcsak az egészségre lehet káros hatással, de csökkentheti a klíma hatékonyságát és így növelheti az energiaköltségeket is. A rendszeres karbantartás és tisztítás segíthet megelőzni ezeket a problémákat és biztosítani a klíma hatékony működését. Akkor járunk a legjobban, ha a klímatisztításhoz szakember hívunk, hisz a szakember nemcsak a klímát tisztíja meg, hanem ellenőrzi annak helyes működését is.

De mi maguk is tisztíthatunk házilag, mindössze pár perc alatt. Az első lépés az áramtalanítás, erről semmiképp ne feledkezzünk meg. A belső egységről távolítsuk el a szűrőt, amit tisztítsunk meg egy szappanos vízzel benedvesített ronggyal. Majd alaposan öblítsük le és hagyjuk megszáradni. Ha a szűrő már elhasználódott vagy sérült, akkor érdemes kicserélni.

Ha penészgombát fedezünk fel, akkor ennek eltávolításához használjunk speciális tisztítószereket. Vagy akár mi magunk is készíthetünk ilyen szert, ecetből és szódabikarbónából. Ha ezzel a keverékkel befújtuk a belső egységet, 10-15 perc után töröljük át egy nedves ronggyal és hagyjuk megszáradni.

Amíg pedig a szűrők száradnak, porszívóval tisztítsuk ki a klímát, úgy, hogy ügyeljünk a fémlamellákra közben. Ha van gőztisztítónk, azt is bevehetjük ilyenkor, a fém lamellák közti réseket ezzel érdemes átmosni. Ha gőzzel tisztítunk, várjuk meg a teljes száradást. Ezután pedig használjunk klímatisztító spray-t, amit egyre több helyen lehet kapni. Ezek arra jók, hogy elpusztítják a berendezésben megtelepedett baktériumokat, gombákat, hisz alkoholt, fertőtlenítőt tartalmaznak. Ha azt tapasztaljuk a klíma működése közben, hogy dohos, büdös szag van, akkor azt nyugodtan a mikroorganizmusok számlájára írhatjuk. A klíma jellegzetes szagától az ilyen spray-k segítségével szabadulhatunk meg. Ha minden megszáradt, vissza is szerelhetjük a szűrőt, majd jöhet az áram alá helyezés. Ezután járassuk meg a klímát 3-4 percig, ilyenkor legyenek nyitva az ablakok is, mert ennek a megjáratásnak az a célja, hogy a maradék tisztítószert elpárologtassuk.

A klíma hatékonyságát és hosszú élettartamát a mindennapi használat is nagyban befolyásolja. Így mindig körültekintően válasszunk hőmérsékletet, és lehetőleg fokozatosan csökkentsük azt, így klímánk hosszabb ideig működik majd hatékonyan.

LM