Technika

Az ipari automatizálás, valamint a versenyképesség és a termelékenység kapcsolata

Az ipari automatizálás, valamint a versenyképesség és a termelékenység kapcsolata

Kép forrása: Theiss Hajtástechnika Kft.

A modern gazdaságban rendkívül fontossá váltak az automatizálási lehetőségek az ipari szereplők számára. Rendkívüli mértékben meggyorsítják ugyanis a termelést, illetve megnövelik a bevételeket, amellett, hogy hosszú távon jóval alacsonyabb szinten tartják a költségeket. Az automatizálás ráadásul egyre inkább fejlődik, így a hosszú távú lehetőségek és a jövőve mutató technológiák egyre nagyobb mozgásteret adnak. A Theiss Hajtástechnika Kft. aktuális cikkében a versenyképesség és a termelékenység kapcsolatát járjuk körbe.

 

Az automatizálás alatt nem csupán az önjáró rendszereket értjük, hiszen a beépített elemek milyenségétől és mennyiségétől függően félautomatizált megoldások is léteznek. Van, ahol szükség van arra, hogy a munka egy részét manuálisan végezzék el, máshol viszont teljesen automatikus lehet a gyártás.

 

Az emberi hibázás csökkentése

Az automatizálás racionalizálja a gyártási folyamatokat, hiszen a megfelelő helyeken csökkenti a kézi beavatkozás szükségességét. Ezzel rengeteg hibázási lehetőség előzhető meg, a termelés pedig gyorsabbá válhat, felesleges megállások nélkül. A robotok és automatizált gépek ugyanis sokkal gyorsabban képesek elvégezni a feladatokat, mint az emberek.

Ez rövidebb átfutási időt eredményez, illetve sokkal gyorsabban képes kielégíteni a vevői igényeket. A gépek szünet nélkül, folyamatosan működhetnek, ami magasabb termelési szintet és hatékonyabb erőforrás-felhasználást eredményez. Mit jelent ez? Azt, hogy az automatizálás minimálisra csökkenti az esetleges hibákat, valamint a termékminőségi eltéréseket, így biztosítható, hogy minden egyes tétel megfeleljen az előírt specifikációknak, továbbá az utómunka is kevesebb lesz az automatizált folyamatok miatt.

 

A pontosság és minőség növelése

Az automatizált rendszerek nagy pontossággal és megismételhetőséggel végzik el a számukra kiadott feladatokat. Nagy előnyük ráadásul, hogy a termelési volumenek egyszerűen skálázhatóak. Az automatizált rendszerek emellett gyorsan átprogramozhatóak egy esetleges újabb termékre, vagy beállíthatóak a gyártásban megjelenő különböző termékcsaládokhoz.

A versenypiacon igazán lényeges az is, hogy az automatizáció igazítható a kereslet változásaihoz, így a gyártók jelentős állásidő nélkül, rugalmasan alkalmazkodnak a piaci elvárásokhoz.

 

Optimális anyaghasználat és az adatok gyűjtése

Az automatizált rendszerek segítségével optimalizálható az anyagok és az energia felhasználása. A vágási és összeszerelési folyamatok precizitásának növelése például csökkenti a hulladék mennyiségét. Továbbá az intelligens energiagazdálkodási rendszerek biztosítják a termelés során, hogy a gépek a legnagyobb hatékonysággal működjenek, csökkentve a teljes termelési költséget.

Az automatizálás során gyakran találkozhatunk a rendszerbe integrált érzékelőkkel, melyek segítségével különféle hasznos adatok gyűjthetőek. Ilyen többek között a termékek aktuális pozíciója, vagy akár a selejtek válogatása és darabszáma. A gyártási folyamatok így valós időben nyomon követhetőek és elemezhetőek, ami folyamatos fejlesztést és optimalizálást tesz lehetővé. Emellett az esetlegesen felmerülő problémák gyorsan felismerhetőek és korrigálhatóak, csökkenthető az állásidő.

 

Felmerülő kihívások

A fejlett gépekbe, robotikába és szoftverekbe való beruházás sok vállalat, különösen a kis- és középvállalkozások számára megfizethetetlenül drága lehet. Az ipari automatizálás azonban hosszabb távon igencsak kifizetődő lehet azoknak, akik belevágnak, így további versenyelőnyre tehetnek szert.

Lényeges az is, hogy az automatizált rendszereket kezelő személyek ilyen irányú képzettséget szerezzenek, és képesek legyenek kezelni és karbantartani ezeket a rendszereket. Ez viszont jelentős befektetéseket tesz szükségessé a képzés és oktatás területén, ami időigényes és költséges lehet.

De mi a helyzet az automatizálás integrálásával? Fontos, hogy a meglévő folyamatokba és infrastruktúrába megfelelően beilleszthető legyen az új rendszer. Ezért lényeges, hogy gondosan megtervezzék és kivitelezzék az ezzel kapcsolatos megoldásokat, hogy elkerülhetőek legyenek a fennakadások.

 

A gépek elveszik az emberek munkáját?

Az ipari automatizálás széles körű elterjedésének mélyreható gazdasági és társadalmi hatásai vannak. Az emberek ugyanis tartanak attól, hogy elveszítik a munkalehetőségeiket, mivel a gépek és a robotok olyan feladatokat végezhetnek, amiket korábban emberi munkaerő látott el.

A kérdés társadalmilag nagy jelentőséggel bír, hiszen a tömeges elbocsátások munkanélküliséghez és gazdasági instabilitáshoz vezethetnek azokban a közösségekben, amelyek nagymértékben függnek a feldolgozóipari munkahelyektől. Ennek azonban nem kell így lennie.

Léteznek már olyan megoldások, amik lehetővé teszik, hogy a meglévő munkaerőt átképezzék más, a cég számára is hasznos pozícióra. Így elkerülhetőek a tömeges leépítések, hiszen a növekedéssel együtt az átképzett alkalmazottak továbbra is megtarthatók. Ennek megfelelően szükség van olyan munkaerő-átképzési és továbbképzési programokra, amelyek felkészítik a munkavállalókat az automatizált környezetben betöltött új szerepeikre.

 

Konklúzió

Az ipari automatizálás rendkívül fontossá vált a modern időkben, hiszen nagyfokú termelékenységet, ennek köszönhetően pedig megnövelt gyártási volument jelent a cég számára. A versenyképesség szempontjából ez elengedhetetlen, mivel az automatizáció jelentős előnyöket kínál a vállalkozásoknak, többek között költségcsökkentést, minőségjavulást és az innováció elősegítését.

Ugyanakkor olyan kihívásokat is magával hoz, amelyeket érdemes alaposan átgondolni és akár megtervezni. Ilyenek a magas megvalósítási költségek, a munkahelyek esetleges átrendeződése, valamint a szabályozási és etikai kérdések. Amennyiben érdekelnek az automatizálással kapcsolatos termékek, úgy érdemes szétnézned a Theiss Hajtástechnika Kft. honlapján!

 

“Külső cikk”