Kép forrása: Kemény Henrik / Fotó: MTI
Május 25-én és 26-án, a gyereknapi hétvégén újra vásári bábjátékosok töltik meg a Népligetet; Ujjé, a Ligetben nagyszerű! címmel rendeznek ingyenes fesztivált Kemény Henrik bábművész emlékére.
A rendezvénysorozat Barna Zsombor, a Budapest Bábszínház színészének ötlete alapján jön létre, akit az a kérdés foglalkoztatott, miként lehet továbbgondolni a Kemény Henrik által népszerűvé tett, piros sapkás, furfangos, ördögökkel és a Halállal harcoló Vitéz László történeteit.
Barna Zsombor végzősként készítette el a Vitéz László menyecskét keres című produkciót, amelyet azóta is sikerrel játszik. Egy vendégjáték alkalmával hallott a Londonban évente megrendezett The Covent Garden May Fayre & Puppet Festival-ról, amelyre Anglia minden részéről érkeznek fellépni a professzionális vásári bábjátékosok paravánjaikkal, bódéikkal.
A Népligetben nyílt meg 1927-ben a Kemény Henrik gyerekkorát meghatározó Kemény Bábszínház is, amelyet a családja működtetett. Ennek kapcsán Barna Zsombor úgy gondolta, hogy angol mintára létrejöhetne egy fesztivál, ami megidézi az akkori hangulatot. Markó Róbert rendezővel, az AKI VAN Alapítvánnyal, a Pro Cultura Urbis Közalapítvánnyal és a Kőbányai Önkormányzattal együtt szervezte meg a találkozót, amelyen azok szórakoztatják a közönséget, akik a magyar vásári bábjátékos hagyomány őrzői, és egyéni produkcióikkal Kemény Henrikhez hasonlóan járják az országot.
A fesztivál, amely egyben a Kőbányai Gyereknap, május 25-én a Vitéz László és az elátkozott malom című produkcióval indul, ami Pályi János kesztyűs bábjátéka. Őt követi szombaton Takács Dani és Lehőcz Zsuzsa Vitéz László - Az elásott kincs című produkciója. Harmadikként látható a debreceni Vojtina Bábszínház Szerencsés János, avagy az ördög három aranyhajszála című darabja, amely egy szegénylegény történetét meséli el duda, mandolin, kaval, kantale és egyéb hangszerek kíséretében.
A programban szerepel Baditz Dávid Vitéz László - Malombonyodalom című darabja, amelyben László egy bizonyos Molinári bácsi segítségére siet. A fesztivál első napján Barna Zsombor a Vitéz László menyecskét keres című produkcióval lesz jelen.
A május 25-i programot Nizsai Dániel A bábjátékos című, felnőtteknek szóló darabja zárja, amely arra tesz kísérletet, hogy bemutassa Kemény Henrik gazdag életének legfontosabb állomásait. Mozaikos portré egy különleges emberről, akinek a sorsát a 20. századi Magyarország tragikus eseményei formálták.
Május 26-án elsőként Tatai Zsolt mutatja be Vitéz László vándorúton című produkcióját, amelyben Vitéz László barátokat keres, de helyettük találkozik remetével, csendőrrel és az ördögökkel.
A vasárnap Vitányi-Juhász István (KL Színház) Vitéz László otthonra lel című darabjával folytatódik, amelyben a főhős kedvese, Vas Juliska kiköti, hogy közös otthonuk csakis a folyóparti ördögszállta ház lehet. Vitéz László és Vas Juliska című előadásában Fabók Mancsi is e páros történetét szövi tovább.
Czéh Dániel (KL Színház) Patkó Bandi legendája című kesztyűsbáb előadását mutatja be, majd ismét Barna Zsombor következik. A Vitéz László Ángliában című előadás már azt vázolja föl, mi történik Vitéz László és Vas Juliska gyermekének megszületése után.
A fesztivál zárásaként látható darab, az Azért a kis bolondságért magyar népi szerelmes történetek gyűjtéseiből áll össze. A virágnyelven elbeszélt, népi humorral fűszerezett történetet alig-serdült és idősebb nézőknek is ajánlják az előadók, Fabók Mancsi és Keresztes Nagy Árpád. A rendezvényen kísérőprogramokkal, köztük képregény rajzolással, bábos installációkkal, bábkészítő foglalkozással, betyár hétpróbával, a Vitéz László bábjáték automatával, körhintával, céllövöldével, gólyalábasokkal, zsonglőrökkel is várják a családokat.