Hírek

Cserepeslemez kontra hagyományos cserép: Előnyök és hátrányok

Cserepeslemez kontra hagyományos cserép: Előnyök és hátrányok

Kép forrása: pixabay.com

A mai kor két legelterjedtebb tetőfedési anyaga a cserepeslemez és a hagyományos cserép. A felújításkor azonban nagy fejtörést tud okozni, hogy melyik a megfelelő választás az adott épület esetében. Több érv szól egyik és másik mellett, hiszen mindegyiknek megvan a maga előnye és hátránya. Fontos azonban figyelembe venni a felhasználási helyét, a költségkeretet, valamint az otthonunk stílusát, illetve az anyagok tartósságát.

 

Az alábbiakban segítünk eldönteni, hogy melyik az ideálisabb az adott ingatlanok esetében.

Mit kell tudni a cserepeslemezről?

Az egyik legfőbb előnye, hogy alapanyagából adódóan a súlya elenyésző, legalábbis a cseréphez képest. Sokan emiatt döntenek a cserepeslemez mellett. Anyagvastagságtól és festéktől függően 1 m2 súlya 4,5-5 kg. Ez azért fontos, mert sok esetben nincs szükség a tetőszerkezet cseréjére és átlécezésére, hiszen a 350 mm - 400 mm modul minden felhasználói igényt képes kielégíteni.

Ehhez azonban a tető pontos felmérésére van szükség. A gyártás során ugyanis méretre készítik a hosszát, ezáltal szinte vágás nélkül oldják meg a szerelést, nem marad utána hulladék, nem fizetjük ki a plusz pénzt, amit a maradék anyagért kéne. A cserepeslemez könnyű, ennek köszönhetően a szállítási költsége is alacsonyabb a többi tetőfedő anyaghoz képest.

A rendkívül ellenálló cserepeslemez akkor váltja be a hozzá fűzött reményeket, ha a szerelési útmutatást követjük, szakember által szereltetjük a helyére. Ekkor képes ellenállni az esőnek, a jégesőnek, a viharnak, a szélnek, a hónak. A professzionális szerelés miatt nem szívja magába a nedvességet, elkerülhetjük a fagykárt, ráadásul a hó sem tapad meg rajta, ahogy a moha, a por, a kosz sem, ami hosszútávon biztonságot nyújt.

További előnye, hogy a cserepeslemez kivitelezési munkálatai napok alatt megtörténhetnek. De ami még ennél is fontosabb lehet, többféle színben és mintával kaphatóak. Igény esetén a gyártó a klasszikus stílus mellett megoldja a modernebb mintákat is.

Mi a hátránya?

Talán az egyetlen dolog, amit hátrányként lehet megemlíteni, hogy amikor esik az eső, akkor a lemez lehet hangos. Ez viszont csak részben van így, hiszen a megfelelő szigeteléssel ezt könnyen orvosolni lehet. Fontos, hogy a gyártás során a lemez aljára antikondenzációs filcréteg kerüljön, amely csökkenti az eső hangját. Emellett a már említett szigetelés is segíthet abban, hogy kevésbé legyen kellemetlen esőkor a házban tartózkodni. Nem beszélve arról, hogy energiatakarékossági szempontból sem mindegy, hogy van-e szigetelés vagy sem.

A tetőcserép előnyei és hátrányai

Nézzük, hogy mire képes ez a klasszikus anyag. A cserép kis elemekből áll, így a kivitelezése bonyolultabb és hosszabb időt vesz igénybe. Mivel festett, így sérülés ellenére sem látszik meg rajta a hiba, ez talán az egyik legnagyobb előnye. Fontos tudni, hogy bár a cserepet vízállónak tekintik, ez nem mindig van így. Az esetek egy részében magába szívja a vizet, ami tovább növeli a tető súlyát, amely szerkezeti és fagyási károkat okozhat.

Előnynek számít még, hogy a kerámiából készült cserepek páraáteresztő képessége kiemelkedő. Amennyiben ugyanis nem megfelelő a szellőzés, abban az esetben a pára lecsapódik, ami szintén kárt okozhat a szerkezetben. A legjobb megoldás a szellőzőcserepek használata, ekkor semmi jelentősége, hogy beton vagy kerámia cserepet helyezünk a tetőre.

A súlya azonban problémát okozhat a tetőszerkezetben, az esetek többségében egy m2-re 40-50 kg súly nehezedik, ami miatt átalakításokra lehet szükség. A felülete ráadásul könnyen szennyeződik, mohásodik, ami egy idő után nem túl esztétikus. Ez az évek során egyre rosszabb lesz és persze lehet tisztíttatni, nem túl költséghatékony megoldás. Az viszont biztos, hogy akár 50 évig is bírja, de ehhez megfelelő ápolására van szükség.

Amennyiben tehát tetőcserére van szükség, érdemes átgondolni, hogy mennyit akarunk foglalkozni a karbantartással. Ha keveset, akkor a cserepeslemez a legjobb megoldás, amely biztonságos, gyors kivitelezést eredményez, vágható és nem igényel kezelést sem. Sok színben kapható, méretre szabottan érkezik és számos olcsó kiegészítőt szerezhetünk be hozzá. Persze ehhez minimum 9 fokos tetőszögre, valamint hófogóra van szükség.

 

LM