Kép forrása: pexels.com
A nyári időszámítás Magyarországon minden évben március utolsó vasárnapján kezdődik, ilyenkor hajnalban egy órával előrébb kell állítani az órákat.
Március utolsó vasárnapján, 2024. március 31-én hajnali 2 óráról 3 órára állítjuk az analóg órákat, ekkor kezdődik a nyári időszámítás. A digitális készülékek, okostelefonok órái automatikusan átállnak.
2021-ben járt le az óraátállítás eltörlésének határideje, de az uniós tagállamok nem tudtak közös nevezőre jutni a kérdésben. Elsőként Csehország hozott öt évre szóló döntést, miszerint folytatják a nyári és téli időszámításra való átállást a következő években is.
Az óraátállítás eltörlése mellet szól az a fontos érv, hogy szakértők szerint az emberek bioritmusát is felborítja az állítgatás. Ilyenkor sokan fáradtnak, motiválatlannak, vagy éppen stresszesebbnek érezhetik magukat, a munkában is jelentkezhet a koncentrációhiány, de még emésztési panaszoktól is szenvedhetünk.
Ennek hátterében az állhat, hogy az óraátállítás – különösen a tavaszi, amikor “elveszítünk” egy órát alvásból – jelentős hatást gyakorol szervezetünk biológiai órájára, vagyis a cirkadián ritmusra. Ez a belső ritmus szabályozza a testünk napi biológiai folyamatait, mint az alvást, az ébrenlétet, az étvágyat és a hormontermelést. Amikor hirtelen megváltoztatjuk az időt, ezek a folyamatok felborulhatnak, és jelentkezhetnek a már említett panaszok.
A jó hír, hogy 2024-ben az óraátállítás időpontja a húsvéti hosszú hétvégére esik, így hétfőn még kapunk egy kis plusz pihenőt, nem kell rögtön munkával vagy tanulással kezdeni a hetet.
LM