Kép forrása: Unsplash.com
A vitorlavirág (Spathiphyllum wallisii) egy egzotikus szépségű szobanövény, mely a trópusi esőerdőkből származik, ahol az aljnövényzetben növekszik. Virágzata rendkívül látványos, a fehér vagy halványzöld buroklevél, mely a sárga szintű torzsavirágzatot öleli körül, vitorlára emlékeztet.
Az angol nyelvterületeken „peace lily”, azaz békeliliom néven ismert növény, nem tartozik a legkényesebb virágzó szobanövények közé, azonban néhány egyszerű szabályt be kell tartanunk ahhoz, hogy gyönyörködhessünk a virágzásában.
Cikkünk további részében a Szobakertesz.hu kertészeti magazin szerkesztői segítségével áttekintjük a növény gondozásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat. Kitérünk a vitorlavirág igényeire, leggyakoribb kártevőire és betegségeire, valamint a növény szaporítására is.
A vitorlavirág igényei gondozása
A vitorlavirág világos, vagy félárnyékos helyen érzi jól magát. A tűző napfény megperzselheti a leveleit, míg a túl kevés fény hatására elmaradhat a virágzás. Az átlagos szobahőmérséklet (18-25 °C) megfelelő számára, télen is legalább 16 °C hőmérsékletet igényel.
Szereti a kellemesen párás környezetet. Ennek biztosítására rendszeresen permetezzük a leveleit, vagy helyezzük a cserepét kavicsokkal töltött tálcára, melynek aljába vizet öntünk. A vitorlavirág öntözésekor ügyeljünk arra, hogy a talaj felső rétege kiszáradjon két öntözés között. Túlöntözés esetén gyökérrothadás léphet fel, ami a növény pusztulását okozhatja.
Tavasztól őszig kéthetente adjunk a növénynek mérsékelt töménységűre hígított szobanövény tápoldatot. A vitorlavirág átültetésére akkor van szükség, ha a gyökerei már kitöltik a cserepet. Az átültetést kora tavasszal végezzük el. Az új cserép legyen egy mérettel nagyobb, mint a régi.
Gyakori kártevők és betegségek
A vitorlavirág gondozása során a következő problémákkal találkozhatunk:
- Hervadó, lógó levelek: Ez alulöntözésre vagy túlöntözésre utalhat.
- Barnuló levelek: túl sok fény (a napsugarak megperzselték a leveleket), alacsony páratartalom vagy túlzott tápoldatozás miatt is előfordulhat.
- Sárguló levelek: legtöbbször a túlöntözés, ritkábban a hirtelen hőmérséklet vagy helyváltoztatás, valamint a huzat okozza.
- Nem virágzik: többnyire a kevés fény, vagy a tápanyaghiány miatt következik be.
- Kártevők: A vitorlavirág érzékeny a pajzstetvekre és a takácsatkákra. Ezek ellen házi praktikákat, például langyon vizes lemosást, vagy növényvédő szert is bevethetünk. A takácsatkák kedvelik a száraz levegőjű, meleg környezetet, ezért is fontos a rendszeres párásítás.
Hogyan szaporítsuk a vitorlavirágot?
A vitorlavirágot tőosztással szaporíthatjuk, ehhez a növényt óvatosan borítsuk ki a cserépből és szedjük szét több darabra a tavasszal esedékes átültetés során. A legalább két-három levéllel és gyökérzettel rendelkező darabokat külön ültessük el.
Az előbbiekből talán már jól látható, hogy a vitorlavirág egy igazán könnyen gondozható, gyönyörű szobanövény, mely megfelelő körülmények között hosszú évekig díszítheti otthonunkat. Bízunk benne, hogy hasznos volt számodra ez a cikk, ha igen, oszd meg ismerőseiddel is!
LM