Kép forrása: pixabay.com
A Facebook története 2004-ben kezdődött, amikor Mark Zuckerberg, egy fiatal Harvard Egyetem másodéves hallgató, és barátai, Andrew McCollum, Eduardo Saverin, Chris Hughes és Dustin Moskovitz megalapították a közösségi hálózatot. Az eredeti név "The Facebook" volt, és eredetileg az egyetemi hallgatók közötti kapcsolatok kiépítését és az ismeretségek keresését szolgálta.
2003-2004 - Mark Zuckerberg már korábban különböző kisebb projektjeivel is foglalkozott a Harvardon. Az ötlet a The Facebook-hoz egy hallgatói szakköri honlap elkészítéséből született, ahol a diákok bemutathatták volna egymásnak az ismeretségeiket.
2004. február 4. - Az első verzió, amit a cég létrehozott, 2004. február 4-én indult el a Harvard Egyetemen. Egyre több egyetemre terjeszkedtek, és tovább fejlesztették az oldalt.
2004. június - Peter Thiel, a PayPal alapítója 500 000 dollárt fektetett be a vállalkozásba. Ez segített a Facebooknak kiterjeszteni tevékenységét más egyetemekre is.
2004. szeptember - Ekkor kezdték el lehetővé tenni a Facebook regisztrációját bárki számára, nemcsak az egyetemi hallgatóknak.
2005-2006 - A Facebook hatalmas felhasználói bázist épített ki, először az egyetemi campusokon, majd azokon kívül is. 2006-ban már több millió felhasználóval rendelkeztek.
2012. május - A Facebook kibocsátotta részvényeit a tőzsdére, azonban ez kezdetben nem sikerült olyan jól, mint várták. Az IPO (initial public offering) során a részvények árfolyama gyorsan csökkent.
2012.október - A Facebook elérte az 1 milliárd havi aktív felhasználót
2014 - A Facebook felvásárolta a WhatsApp és az Oculus VR cégeket.
2015 - A vállalat nevét hivatalosan is megváltoztatták Facebookról Facebook Inc.-re.
2020 - A Facebook megváltoztatta a vállalat nevét Meta Platformssá, hogy kifejezze az AR (kiterjesztett valóság) és VR (virtuális valóság) technológiákra való fókuszálását, de a közösségi hálózatot továbbra is "Facebook"-nak nevezi.
A Facebook története során a platform jelentős fejlődésen ment keresztül, és ma az egyik legnagyobb közösségi hálózat a világon. Mark Zuckerberg a vállalat vezérigazgatója és alapítója maradt, miközben a Facebook további termékeket és szolgáltatásokat fejlesztett ki, mint például a Facebook Messenger, az Instagram és a WhatsApp. Azóta a vállalat számos vitát és kritikát is megélt a felhasználói adatvédelem és a fake news terjedése miatt.
LM