
Kép forrása: pexels.com
A Napból érkező energia mindig is életet adott bolygónknak, de az emberiség csak az utóbbi évtizedekben kezdte igazán kiaknázni ezt az ingyenes és kimeríthetetlen forrást. De hogyan lesz ebből az energiából használható áram, amely működteti a háztartásunkat? A válasz a napelemekben rejlik, amelyek csendben és tisztán alakítják át a napfényt elektromos energiává.
A legtöbb napelem szilíciumból készül – egy olyan anyagból, amely különleges tulajdonságai révén képes a napfényt elektromossággá alakítani. Amikor a Nap fénye eléri a napelem felületét, a fény részecskéi, az úgynevezett fotonok, energiát adnak az anyagban található elektronoknak. Az így mozgásba lendülő elektronok hozzák létre azt az elektromos áramot, amely később a konnektorainkban is megjelenik.
Egyenáram vagy váltóáram? Az inverter szerepe
Az így keletkező áram egyenáram (DC), ami önmagában még nem alkalmas a legtöbb háztartási berendezés működtetésére. Itt jön a képbe az inverter, amely ezt az egyenáramot átalakítja váltóárammá (AC) – ez az az áramtípus, amelyet az otthonainkban használunk.
Mit kezdünk a megtermelt energiával?
A napelemes rendszerek által termelt áramot háromféleképpen használhatjuk fel:
-
Azonnali fogyasztásra – ha a háztartásunk éppen igényli az energiát, a napelemek által megtermelt áram közvetlenül a készülékeinkhez kerül.
-
Tárolásra – egyre népszerűbb megoldás az akkumulátorok használata, amelyek a nappal megtermelt energiát eltárolják az esti órákra vagy borús napokra.
-
Hálózatba visszatáplálásra – ha több áramot termelünk, mint amennyit elfogyasztunk, a felesleget betáplálhatjuk az elektromos hálózatba, és ezért cserébe jóváírást vagy pénzt kaphatunk a szolgáltatótól.
Megéri napelemre váltani?
A napelemes rendszerek nemcsak környezetbarátok, hanem hosszú távon anyagilag is megtérülnek. Bár a kezdeti beruházás jelentős lehet, a megtakarított villanyszámla, az állami támogatások és a zöldenergia iránti növekvő igény mind-mind előnyössé teszik a beruházást. Egy jól méretezett rendszerrel jelentősen csökkenthető a villanyszámla, és akár teljesen függetlenné is válhatunk a szolgáltatóktól. Ráadásul a technológia egyre fejlődik, így a hatékonyság növekszik, az árak pedig csökkennek.
LM





