Kép forrása: pixabay.com
A nyár örömeit gyakran megkeseríti az allergiaszezon. A levegő tele van szabad szemmel nem látható pollenekkel, amelyek megtapadnak a nyálkahártyánkon, mire szervezetünk védekező rendszere allergiás tüneteket produkál. A köhögés, viszkető szemek, könnyezés, orrdugulás és orrfolyás sokunk számára kellemetlen perceket okoznak, ráadásul a nyári hónapokban a pollenek mellett a rovarcsípések és a napsugarak is kiválthatnak allergiás reakciókat.
A fűfélék, például a pázsitfű és az útifű egész nyáron allergiás tüneteket okozhatnak, júniustól a libatopfélék és lórom, augusztustól pedig üröm és parlagfű virágzása tetézi a problémát. Mivel a meleg idő miatt több időt töltünk a szabadban és gyakran nyitva hagyjuk az ablakokat, az allergének könnyen bejuthatnak otthonunkba.
- Sűrűn cseréljük az ágyneműt és a ruhákat
A nap során a szabadban viselt ruhákat hazaérkezéskor azonnal vegyük le, hogy ne vigyük be a pollenszemcséket otthonunkba. Az ágyneműt is gyakrabban cseréljük, mert a szellőztetés során a hajunkról, esetleg háziállataink szőréről apró részecskék kerülhetnek rá. Az ágynemű gyakori cseréje különösen fontos, mivel éjjelente a testünkről és hajunkról származó pollenrészecskék könnyen megtapadhatnak rajta, és az ágyunk így allergiás tünetek gócpontjává válhat.
- Teregessünk inkább bent
A meleg idő beköszöntével adja magát, hogy végre ne a lakásban, hanem odakint teregessük ki a mosott ruhát. A nedves szöveten azonban rengeteg pollen tapadhat meg, amelyeket aztán beviszünk otthonunkba. Szerencsésebb ilyenkor odabent, vagy ha lehetséges, szárítógéppel megszárítani a kimosott ruhákat. A szárítógép használata nemcsak a pollenek távoltartásában segít, hanem gyorsabb és hatékonyabb is, így megspórolhatjuk a teregetést magunknak.
- Napi hajmosás
Allergiaszezonban ajánlatos naponta hajat mosni. Így nem visszük be sem az otthonunkba, sem az ágyunkba a kellemetlen tüneteket kiváltó pollenszemcséket, és nyugodtabban alhatunk. Nyáron könnyen megszárad a hajunk, de ha olyan modern hajszárítót használunk, ami extrém hőhatás és így hajkárosodás nélkül képes szárítani, még a hajformázásról sem kell lemondani.
- Tisztaság mindenekfelett
Allergiaszezonban fontos, hogy a szokásosnál is jobban ügyeljünk otthonunk tisztaságára. Az apró pollenszemcsék megtapadnak háziállataink mancsain és szőrén, így séta után mindenképp tisztítsuk meg ezeket. Szerencsés egy napi gyors takarítást is bevezetni a rutinunkba, hogy például a szellőztetés során bekerült szemcséket is eltávolítsuk. A padlószőnyegnél és a szőnyegnél mindenképpen jobb, ha csempe vagy faburkolat van a lakásunkban, de még utóbbi kettőt is rendszeresen tisztítani kell ahhoz, hogy eltűnjenek belőle a porhalmazok és más szennyeződések.
A megfelelő porszívó kiválasztása kulcsfontosságú. Érdemes több szintű, zárt szűrőrendszerrel rendelkező készüléket választani, hogy amit felszívunk, az bent is maradjon. Nagy könnyebbséget jelenthet az is, ha a porszívó vezeték nélkül működik, így könnyebben elérhetjük az eldugott sarkokat és magasabban fekvő helyeket is, valamint könnyen mozoghatunk a helységek között.
- Tiszta cipő, rendes ház
Ha sok időt töltünk a szabadban, ahol a pollenek könnyen rátapadhatnak a cipőnkre, ezért mielőtt bemennénk otthonunkba, mindig vegyük le a cipőnket. Ha nagyon alaposak akarunk lenni, rendszeresen mossuk meg a cipő talpát is. Otthonunk tisztán tartása érdekében érdemes egy cipőtárolót vagy cipőtisztító állomást kialakítani a bejárat közelében, ahol könnyen megszabadulhatunk a szennyeződésektől.
LM