
Kép forrása: pexels.com
A répatorta gyökerei egészen a középkorig vezethetők vissza. Akkoriban a cukor és más édesítőszerek drágák és ritkák voltak, így az emberek gyakran használták a répát természetes édesítőként – különösen a sárgarépát, ami cukortartalmánál fogva jó alternatíva volt. Ebből a korszakból származnak az első „répás piték” és „zöldséges pudingok”.
A modern répatorta igazi felemelkedése azonban a második világháború idején történt. A brit kormány a háború alatt szigorú élelmiszer-adagolást vezetett be, és ösztönözte az embereket arra, hogy olyan ételeket készítsenek, amelyekhez kevés cukorra és drága hozzávalóra van szükség.
A répát, amit bőségesen termeltek az otthoni kertekben, ajánlották cukorpótlóként a háziasszonyoknak. Így került vissza a répa a desszertekbe, és a répatorta egy csapásra praktikus édességgé vált.
A háború után a répatorta népszerűsége valamelyest alábbhagyott, de az 1960–70-es években újra divatba jött – részben a természetes, „egészségesebb” édességek iránti kereslet miatt. A hippikorszak „vissza a természethez” mozgalma kedvezett a zöldséges, gyümölcsös sütiknek. A répatorta újra menő lett – sőt, idővel klasszikus brit süteménnyé vált.
Manapság Angliában szinte minden kávézóban és teázóban kapható, gyakran krémsajtos mázzal, dióval megszórva, és teázáshoz vagy ünnepekre kínálják.
A répatorta Amerikában is hasonló utat járt be: a 70-es években jelent meg szélesebb körben, amikor az egészséges(ebb) étkezés elkezdett teret hódítani. Bár a tortában van cukor, az emberek szerették azt hinni, hogy ez egy „egészséges desszert” – hiszen répa van benne, ugye?
Azóta a carrot cake igazi ikon lett az USA-ban is: elmaradhatatlan része születésnapoknak, kávézóknak, sőt, még esküvőkön is feltűnik. Egy kis fahéj, dió, mazsola, és az ikonikus krémsajtos máz – mind hozzátartoznak az amerikai répatorta-élményhez.
Ma már világszerte ismert – de mindenki kicsit másként szereti
A répatorta ma már globális klasszikus. Németországban például „Rüblikuchen” néven ismert, Svájcban „Rüeblitorte”-ként, és sok helyen húsvéti süteményként is tálalják – gyakran kis marcipánrépákkal a tetején. Magyarországon is egyre többen szeretik, főleg azok, akik nyitottak az angolszász konyha háziasabb ízeire.
A répatorta története remek példája annak, hogyan válhat egy egyszerű, kényszer szülte étel egy nemzet (majd egy egész világ) kedvencévé. A háborús spórolásból induló recept ma már ünnepi finomság, amit egyaránt szeretünk hétköznap és különleges alkalmakra is. És talán épp ez benne a legszebb: hogy emlékeztet minket arra, hogy a kreativitás, a konyhai találékonyság és egy kis szeretet a legszürkébb időkben is képes örömet hozni.
Répatorta recept – lépésről lépésre, szeretettel
Hozzávalók (egy kb. 22–24 cm átmérőjű tortaformához):
A tésztához:
-
25 dkg sárgarépa (kb. 3-4 közepes darab, frissen reszelve)
-
20 dkg finomliszt
-
15 dkg barnacukor (vagy sima kristálycukor)
-
1 dl étolaj (napraforgó vagy más semleges ízű olaj)
-
4 db tojás (közepes méretű)
-
1 teáskanál sütőpor
-
1 teáskanál szódabikarbóna
-
1 teáskanál őrölt fahéj
-
1 csipet őrölt szerecsendió (opcionális, de nagyon illik hozzá)
-
10 dkg darált dió vagy durvára vágott dió
-
1 csipet só
-
1 teáskanál vaníliakivonat (vagy egy csomag vaníliás cukor)
A krémhez (tetejére vagy töltéshez):
-
25 dkg mascarpone
-
10 dkg porcukor
-
1 teáskanál vaníliakivonat
-
1 kezeletlen citrom reszelt héja (opcionálisan pár csepp citromlé is mehet bele)
Előkészületek:
Mielőtt bármit elkezdenél, állítsd be a sütőt 180°C-ra (alsó-felső sütés), és készíts elő egy kapcsos tortaformát (22-24 cm-es ideális). Béleld ki az alját sütőpapírral, az oldalát vékonyan kend ki olajjal vagy vajjal, esetleg szórd be liszttel. Ez segít majd abban, hogy a torta szépen kijöjjön a formából.
A tészta elkészítése:
1. A répák előkészítése:
Hámozd meg a sárgarépákat, majd egy kislyukú reszelőn reszeld le őket. Ez a rész kissé monoton lehet, de hidd el, megéri – a répa adja meg a sütemény lédússágát és édességét. Ne aggódj, nem fog répaízű lenni!
2. Tojásos alap elkészítése:
Egy nagy keverőtálba üsd bele a tojásokat, és add hozzá a barnacukrot. Elektromos habverővel vagy kézi habverővel keverd őket fehéredésig – ekkor a keverék már világosabb és kissé habos lesz.
Ezután fokozatosan csorgasd bele az olajat, miközben folyamatosan kevered. Ezt követően add hozzá a vaníliakivonatot is.
3. Száraz hozzávalók összeállítása:
Egy másik tálban keverd össze a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát, a fahéjat, szerecsendiót, diót és a csipet sót. Ezek a száraz összetevők külön előkészítve segítenek abban, hogy a tészta egyenletesen süljön és ne legyenek benne csomók.
4. Mindösszeállítás:
A lisztes keveréket fokozatosan adagold a tojásos alaphoz. Fakanállal vagy spatulával forgasd össze – nem kell túldolgozni, csak annyira keverd el, hogy homogén legyen. Ezután jöhet bele a reszelt répa, amit szintén óvatosan forgass a masszába. A végeredmény egy sűrű, narancssárgás, illatos keverék lesz.
Sütés:
Öntsd a masszát az előkészített tortaformába, és simítsd el a tetejét. Tedd az előmelegített sütőbe, és süsd kb. 35–40 percig. A pontos idő a sütődtől függ – érdemes tűpróbával ellenőrizni, hogy átsült-e (egy hurkapálcát vagy kést szúrj a közepébe, és ha tisztán jön ki, kész).
Ha kész, vedd ki a sütőből, és hagyd a formában 10-15 percet pihenni. Ezután óvatosan szedd le a tortaforma karimáját, és tedd rácsra vagy tálra, hogy teljesen kihűljön.
A krém elkészítése:
Amíg a torta hűl, készítsd el a krémet. Egy tálban keverd össze a mascarponét a porcukorral, add hozzá a vaníliát és a reszelt citromhéjat. Ha szereted a picit pikánsabb ízt, pár csepp friss citromlé is feldobja. A krémet nem kell túlverni – csak addig keverd, míg sima, kenhető állagú lesz.
A torta összeállítása:
Ha a torta teljesen kihűlt, kétféleképpen is tálalhatod:
-
Egyszerűen a tetejére kenve – ez gyorsabb és nagyon jól mutat.
-
Vagy kettévágva, megtöltve a krémmel, és a tetejére is kenve – így kicsit ünnepibb lesz.
A tetejére szórhatsz diótörmeléket, répareszeléket, vagy egy kis reszelt citromhéjat díszítésként.
A répatorta állás közben csak finomabb lesz – a répa és a krém is jól összeérik. Hűtőben 3-4 napig is eláll, de tapasztalatból mondom: ritkán éri meg a harmadik napot...
Tipp:
Ha szeretnéd tovább fokozni, adhatsz a tésztához egy marék mazsolát vagy ananászdarabkákat (konzervből lecsöpögtetve), de az alapverzió így is mennyei.
LM





