
Kép forrása: pexels.com
A reggeli ébredés, a délutáni fáradtság vagy egy hosszú munkanap – mind olyan pillanatok, amikor egy csésze kávé életmentőnek tűnhet. De vajon hol van a határ? Hány kávét ihat meg egy felnőtt naponta anélkül, hogy kockáztatná az egészségét?
A tudomány válasza: napi 2-3 csésze az ideális
A szakértők szerint napi 300-400 mg koffein még biztonságos mennyiség egy egészséges felnőtt számára – ez nagyjából 2-3 csésze kávénak felel meg. Egy átlagos presszókávé 80-100 mg koffeint tartalmaz, míg egy hosszú kávé akár 150 mg-ot is. Persze az, hogy ki mennyit bír, egyéni tényezőktől is függ, például a genetikai hajlamtól és a koffeinhez való hozzászokástól.
Túl sok koffein? Íme a figyelmeztető jelek
Aki naponta túlzásba viszi a kávéfogyasztást, annak a szervezete gyorsan jelezni fog. A túl sok koffein okozhat:
☕ Szívdobogásérzést és magas pulzust
☕ Idegességet, szorongást
☕ Alvászavarokat, még akkor is, ha a délutáni órákban fogyasztottuk
☕ Gyomorproblémákat, hiszen a kávé savas hatása irritálhatja a gyomrot
Ezek a tünetek egyértelműen jelzik, hogy itt az ideje visszavenni a koffeinből.
Létezik koffeinmérgezés is?
Bár ritka, de ha valaki extrém mennyiséget fogyaszt – például 10 csésze kávénál többet –, az már veszélyes lehet. A koffeinmérgezés tünetei közé tartozik a szédülés, hányinger, remegés, sőt, súlyos esetben akár szívritmuszavar is kialakulhat.
A mérték a kulcs
A kávé nemcsak élénkít, hanem antioxidánsokat is tartalmaz, sőt, kutatások szerint csökkentheti bizonyos betegségek – például a 2-es típusú cukorbetegség vagy a Parkinson-kór – kockázatát. A lényeg tehát az egyensúly: napi 3-4 csésze még jótékony hatású lehet, de a túlzásba vitt koffeinfogyasztás már árthat.
Hallgassunk a testünkre
Mindenkinek más a koffeintűrő képessége, de egy biztos: ha a kávézás már nyugtalanságot vagy alvásproblémákat okoz, érdemes visszavenni a napi adagot. A kávé csodás dolog – ha mértékkel fogyasztjuk.
LM





