Család

Hogyan gyógyítsd magad, ha megcsaltak?

Hogyan gyógyítsd magad, ha megcsaltak?

Kép forrása: pexels.com

Megcsalt a párod. Lehetne azt is elemezni, hogy ki milyen arányban követett el hibákat, de sokkal fontosabb, hogy a sebeid begyógyítása váljon a céloddá.

 

A megcsalásnak nemcsak annyi a hatása, hogy dühös vagy, és összetört az idealizált képed a másikról. A megcsalás ténye strukturálisan változtatja meg a kapcsolatot kettőtök között. Kihat az önbizalmadra, énképedre, és bizony pszichoszomatikus tüneteket is okozhat.

 

Az agyad nem tud leállni

Folyamatosan újabb, és újabb gondolatok jutnak eszedbe, rágod magad, kezded összerakni a kirakós darabjait.

Közben mintha nem lennél jelen a hétköznapokban. Kiesnek órák, emberek, beszélgetések. Cserébe bevillannak emlékek, hasonló megélések a saját vagy a szeretteid életéből.

A gondolkodásod, és a következtetéseid nem biztos, hogy helytállóak ilyenkor. Legszívesebben rombolnál, világvége hangulatban vagy, mikor nem lát senki.

Ha család vesz körül, gyerekek, akkor még rosszabb. Mert ebben az esetben nincs idő a gyászra, a fájdalmak megélésre, a visszahúzódásra. Ilyenkor a gyerekek érzik, hogy baj van, és a maguk eszközeivel „tesznek” ellene.

 

De jöjjön 12 gyógyító praktika

 

  1. Állj meg! Könnyű negatív érzelmi befolyásoltság alatt rossz döntéseket hozni, tovább erősíteni a saját szenvedésed. Ne félelemből hozz döntéseket!
  2. Keress valamilyen csatornát, ahol ki tudod vezetni magadból az érzelmi viharokat. Sportolj, írd le, hogy mi történt, mit érzel, írj verset, fess.
  3. Szállj ki az ördögi körből! Azaz: ne azon gondolkodj, hogyan történhetett meg mindez veled, és miért veled történt. Hanem vedd tudomásul, hogy ez megtörtént, és azt a kérdést tedd fel magadnak inkább: hogyan tovább?
  4. Semmilyen módon ne hibáztasd magad! Azaz ne okold magad azért, mert az utóbbi időben állandóan zsémbeltél vele, vagy nem voltál elég jó gondolatolvasó, és nem jöttél rá a kívánságaira. Tudd azt is, hogy az önhibáztatás nem egyenlő a felelősségvállalással.
  5. Ne hagyd, hogy mások megmondják, mit kell tenned! Nem a te életed élik, nincs joguk beleszólni.
  6. Engedd el a messzemenő következtetéseket! „Ha megcsalt, akkor lehet, hogy soha nem is becsült igazán!” Ez így valószínű nem lesz igaz. Ne felejtsd el, hogy ilyenkor az érzéseid miatt nem látsz tisztán.
  7. Keress terapeutát, aki megért, és segíteni fog a talpra állásban. Simán lehet, hogy a megcsaláskor feltörő érzelmi reakciók egy korábbi esemény, neveltetés eredményei.
  8. Ne próbáld elnyomni az érzéseidet, mert azoknak helye van.
  9. A megcsalóval való kommunikációdban akármennyire is dühös vagy, légy óvatos, ne mélyüljenek el a sebeitek.
  10. Adj magadnak pihenőidőt! Nem azért, hogy eltűnj a világból a sebeidet nyalogatni, hanem azért, hogy kikapcsolj, feltöltődj. Olyan dolgokat tegyél, amiket egyébként is szeretsz csinálni.
  11. Soha ne próbálj bosszút állni! Se szeretővel, se károkozással. Egyik sem old meg semmit, csak a fájdalmad növeli.
  12. Logikusnak hangzik, hogy mindent kibeszélni az elejétől a végéig a pároddal. Azonban ez nem ennyire egyszerű. A megcsaló egy erőteljes számonkéréstől biztos csak arra várna, hogy „mikor lesz már vége?”. Hagyatkozz konkrét dolgokra: mikor, kivel, szereti-e vagy sem, mióta tart? Kerüld a túlgondolást, ami nem vezet sehová.

 

Begyógyulnak-e valaha is a sebek?

 

A fizikai, és az érzelmi fájdalom idővel enyhül, és eltűnik. A felejtést senki sem várhatja el tőled. És nincs is értelme. A megcsalásból tanulhatsz te is. Bízz abban, hogy erősebben fogsz kiszállni, mint ahogy belekerültál ebbe a helyzetbe.

Fontos, hogy ne csak a konkrét eseményt dolgozd fel, hanem merj mélyebbre menni. A kapcsolatotok, és a személyiséged a feldolgozás után már nem olyan lesz, mint volt.

A megbocsátás pedig független a megcsaló fél viselkedésétől. Rajtad múlik, hogy elengeded-e a fájdalmaid, egyszerűen csak azért, mert ennél többet érdemelsz.

A megbocsátás végső soron az összes szereplőtől függetlenül: a teljes szabadság érzése.

 

csaladbanutazunk.hu