Család

Gyermekkori önértékelés a tükör, amelyben önmagunkat látjuk

Gyermekkori önértékelés a tükör, amelyben önmagunkat látjuk

Kép forrása: pexels.com

Az önértékelésünk nem velünk születik – apránként épül fel, mint egy gondosan rakott építőkocka. Gyermekkorban alakul ki az a belső hang, amely felnőttként is végigkísér bennünket: biztat vagy éppen kételkedésre késztet.

 

A szülői visszajelzések szerepe

A kisgyermek önmagáról alkotott képének elsődleges forrása a szülei és a gondozói visszajelzései. Amikor egy kisgyerek dicséretet kap – például azért, mert szépen megosztja a játékait –, azt tanulja meg, hogy ő értékes és szerethető. Ha viszont folyamatos kritikával vagy elutasítással találkozik, önértékelése sérülhet, és kialakulhat benne a bizonytalanság érzése.

A társak és a közösség hatása

A bölcsődei, óvodai és iskolai élmények szintén mély nyomot hagynak a gyermeki lélekben. Egy kedves barát vagy egy támogató pedagógus sokat segíthet abban, hogy egy gyermek magabiztosabb legyen. Ugyanakkor a csúfolódás, a kirekesztés vagy a teljesítménykényszer csökkentheti az önbizalmat, és hosszú távon akár szorongáshoz is vezethet.

Sikerek és kudarcok tanulságai

A tapasztalatok is jelentős szerepet játszanak az önértékelés formálásában. Ha egy gyermek megtapasztalja, hogy erőfeszítései sikerhez vezetnek – legyen szó biciklizésről, rajzolásról vagy egy iskolai feladatról –, akkor önmaga felé is pozitívabb képet alakít ki. Ha azonban gyakran éri kudarc anélkül, hogy támogatást kapna a feldolgozásához, önértékelése csökkenhet.

Az érzelmi biztonság alapja

A gyermek önértékelésének egyik legfontosabb alappillére az érzelmi biztonság. Egy szeretetteljes, elfogadó környezetben nevelkedő gyermek bátrabban fedezi fel a világot, és könnyebben bízik önmagában. Ha tudja, hogy hibázhat anélkül, hogy elveszítené a szeretetet, akkor képes lesz egészséges önbizalommal és reális önértékeléssel felnőni.


Az önértékelés nem egyik napról a másikra alakul ki, és nem is kizárólag genetikai adottság. A környezetünk – különösen gyermekkorban – kulcsszerepet játszik abban, hogy milyen képet alakítunk ki önmagunkról. A támogató szavak, a sikerélmények és a szeretetteljes közeg mind hozzájárulnak ahhoz, hogy egy gyermek magabiztos felnőtté váljon. Mert végső soron az önértékelés az a tükör, amelyben egész életünkben önmagunkat látjuk.

 

LM