
Kép forrása: pexels.com
A puffadás, hasfájás és emésztési zavarok sokak mindennapjait keserítik meg. De mi van akkor, ha a megoldás nem gyógyszeres kezelés, hanem az étrendünk átalakítása? Egyre többen fordulnak a FODMAP-diéta felé – nem csupán divatból, hanem a szó szerint érezhető megkönnyebbülés reményében.
A FODMAP rövidítés mögött tudományos szakkifejezések rejlenek: Fermentálható Oligoszacharidok, Diszacharidok, Monoszacharidok és Poliolok. Ezek olyan szénhidrátok, amelyek a vékonybélben nehezen emésztődnek, így a vastagbélbe jutva erjedésnek indulnak – ez okozhatja a jól ismert tüneteket: puffadás, görcsök, gázképződés, hasmenés vagy éppen székrekedés.
Az étrend elsősorban az irritábilis bél szindrómában (IBS) szenvedők körében vált népszerűvé, de sok más emésztési problémával küzdő is profitálhat belőle. A diéta első szakaszában kiiktatjuk a magas FODMAP-tartalmú ételeket: ilyen például a hagyma, fokhagyma, alma, tejtermékek többsége, hüvelyesek és a búza. Ezt követi a fokozatos visszavezetés szakasza, amikor egyesével teszteljük, melyik összetevő okoz panaszt. A cél nem a teljes kizárás, hanem egy személyre szabott étrend kialakítása.
Bár a FODMAP-diéta sokak számára hoz enyhülést, dietetikusok szerint fontos, hogy ne saját szakállunkra kezdjünk bele. A hirtelen, szakszerűtlen megvonás ugyanis tápanyaghiányhoz vagy bélflóra-problémákhoz is vezethet. A legjobb megoldás, ha szakorvos vagy regisztrált dietetikus irányításával végezzük a diétát.
Nem „csodadiéta”, és nem is fogyókúra – hanem tudományosan megalapozott megközelítés egy nagyon is valós problémára. A FODMAP-diéta nem a korlátozásról szól, hanem a megértésről: arról, hogy felismerjük, mi történik a testünkben, és hogyan reagálunk bizonyos ételekre.
Akik kipróbálták, gyakran számolnak be életminőségük javulásáról, a tünetek csökkenéséről és arról, hogy végre visszakapták a kontrollt az étkezéseik felett.
Ízletes kompromisszumok – FODMAP-barát receptek a hétköznapokra
Mi most olyan kipróbált recepteket hoztunk, amelyek nemcsak biztonságosak, de ízletesek is. Mert igenis lehet finoman enni úgy, hogy a hasunk is hálás legyen érte.
Zöldséges quinoa saláta sült csirkével
Miért jó? A quinoa gluténmentes, könnyen emészthető és remek fehérjeforrás. A saláta frissítő, mégis laktató.
Hozzávalók:
-
1 csésze főtt quinoa
-
1 marék bébispenót
-
½ uborka, felszeletelve
-
1 db sárgarépa, gyufaszálra reszelve
-
1 csirkemellfilé, sóval és borssal fűszerezve, grillen megsütve
-
1 evőkanál frissen facsart citromlé
-
1 teáskanál olívaolaj
Tipp: Hagymát ne tegyünk bele – helyette friss snidling adhat enyhe, mégis karakteres ízt.
Laktózmentes banános-zabos palacsinta
Miért jó? Édesség reggelire? Naná! Ezek a palacsinták nemcsak finomak, de FODMAP-barát alapanyagokból készülnek.
Hozzávalók:
-
1 érett banán
-
2 tojás
-
3 evőkanál gluténmentes zabpehely
-
1 teáskanál fahéj
-
1 csipet só
-
Kókuszolaj a sütéshez
Elkészítés: Turmixold össze az alapanyagokat, majd süsd ki kis palacsinták formájában. Tálald laktózmentes natúr joghurttal vagy kevés áfonyával.
Egyszerű sütőtökkrémleves (hagyma nélkül!)
Miért jó? A hagyma a FODMAP-diéta egyik fő ellensége – de ez nem jelenti azt, hogy le kell mondanunk a klasszikus őszi ízekről.
Hozzávalók:
-
500 g sült sütőtök
-
1 közepes burgonya (héj nélkül)
-
1 evőkanál olívaolaj
-
1 teáskanál friss gyömbér
-
750 ml zöldségalaplé (FODMAP-barát változatban!)
-
Só, bors, szerecsendió
Elkészítés: A felkockázott hozzávalókat főzd össze, majd botmixerrel turmixold krémesre. Tálaláskor cseppents bele egy kis laktózmentes tejszínt.
A FODMAP-diétás főzés során a legfontosabb a tudatosság és a kreativitás. A hagyományos alapanyagokat lehet helyettesíteni – laktózmentes tejtermékekkel, gluténmentes gabonákkal, friss fűszerekkel, és újragondolt konyhatechnikákkal.
LM





