
Kép forrása: pexels.com
A sárgaborsó, latin nevén Pisum sativum, eredetileg a Közel-Keletről származik, ahol már több ezer évvel ezelőtt is termesztették. Az első ismert feljegyzések a borsófélékről az ókori Egyiptomig nyúlnak vissza – a piramisok árnyékában már akkor is főztek belőle. Azonban az, amit ma sárgaborsónak nevezünk – a száraz, hántolt, sárga színű változat – jóval később, a középkor folyamán vált igazán népszerűvé Európában.
Hazánkba a 15–16. században érkezhetett meg a sárgaborsó kultúrája, amikor a száraz hüvelyesek – különösen az egyszerűen tárolható, magas fehérjetartalmú növények – egyre fontosabbá váltak a paraszti étrendben. Olcsó volt, tápláló, és elállt a kamrában akár hónapokig is. Mi kellett még?
A népi konyha szívében
A sárgaborsó a magyar vidék étkezésében mára klasszikussá vált. Leginkább főzelék formájában ismerjük – sóval, fokhagymával, babérlevéllel ízesítve, esetleg egy kis rántással sűrítve. Aki evett már sárgaborsó-főzeléket fasírttal, az tudja: ez nem csupán étel, hanem időutazás a nagymama konyhájába.
És nem csak itthon népszerű: Indiában a „dal” egyik fő alapanyaga, Skandináviában „gul ärtsoppa”-ként, azaz sárgaborsó-levesként szolgálják fel csütörtökönként, Svédországban pedig katonai hagyományokat is kötnek hozzá.
Újjászületés a modern tányérokon
Az utóbbi években, a vegetáriánus és vegán étrendek térnyerésével a sárgaborsó újra reflektorfénybe került. Nemcsak a hagyományos főzelék él tovább, hanem például krémlevesként, fasírtalapként vagy akár sárgaborsó-burgerként is helyet kap az éttermek étlapján. A növényi fehérje egyik leggazdagabb forrásaként a húsmentes konyha sztárja lett.
A sárgaborsó története nem harsány, nem is túl látványos – de annál tartalmasabb. Egyik nap még a kamra sarkában pihen, másnap már meleg étellé alakul, amely egyszerre táplál testet és lelket. És bár sokan csak egy „egyszerű főzeléknek” tartják, a sárgaborsó valójában a túlélés, a találékonyság és az otthonosság szimbóluma.
Magyaros sárgaborsó főzelék recept:
Hozzávalók (4 adaghoz)
-
25 dkg (250 g) szárított sárgaborsó (hántolt, felezett)
-
kb. 1,2 liter víz (vagy zöldségalaplé, ha gazdagabb ízre vágysz)
-
2–3 gerezd fokhagyma
-
1 babérlevél
-
só, ízlés szerint
-
frissen őrölt bors (opcionális)
Rántáshoz:
-
2 evőkanál olaj vagy zsír (napraforgóolaj, sertészsír, esetleg vaj)
-
1 púpozott evőkanál liszt
-
1 teáskanál fűszerpaprika (édesnemes)
-
kevés víz vagy a főzőlé a rántás felengedéséhez
Elkészítés lépésről lépésre
1. Áztatás (opcionális, de ajánlott)
A sárgaborsót érdemes előző este beáztatni hideg vízbe – így gyorsabban megfő, és könnyebben emészthető lesz. Ha elfelejtetted, akkor sincs gond, csak számolj hosszabb főzési idővel.
2. Főzés
Szűrd le az áztatott borsót, majd tedd egy lábasba kb. 1,2 liter vízzel. Add hozzá a babérlevelet és a fokhagymagerezdeket (egészben vagy apróra vágva, ízlés szerint).
Főzd közepes lángon, kb. 45–60 percig, amíg a borsó teljesen megpuhul, szinte szétesik. Szükség esetén pótold a vizet. Ha nem áztattad be, a főzés akár 1–1,5 órát is tarthat.
3. Fűszerezés
Amikor a borsó már majdnem teljesen puha, sózd meg – előtte nem érdemes, mert a só lassíthatja a puhulást.
4. Rántás készítése
Egy kisebb serpenyőben forrósítsd fel az olajat vagy zsírt, szórd bele a lisztet, és kevergetve pirítsd világos zsemleszínűre. Vedd le a tűzről, add hozzá a fűszerpaprikát (vigyázz, ne égjen meg!), majd önts hozzá egy kis vizet vagy a borsó főzőlevéből, és keverd csomómentesre.
5. Sűrítés
Öntsd a rántást a borsóhoz, jól keverd el, és forrald össze még pár percig, míg be nem sűrűsödik a főzelék.
Ha szereted a teljesen sima állagot, botmixerrel egy részét pépesítheted – de hagyhatod rusztikusra is, darabosan.
Tálalási tippek
-
Klasszikusan fasírt, tükörtojás vagy füstölt kolbász illik hozzá.
-
Savanyúsággal (uborka, csemege paprika) különösen finom.
-
Vegán változatban pirított tofuval, sült gombával is tálalhatod.
Ha valami extrát szeretnél...
-
Egy kevés tejfölt vagy növényi krémet is keverhetsz bele a végén, ettől krémesebb lesz.
-
A fokhagymát lecserélheted pirított vöröshagymára, ha másfajta ízvilágra vágysz.
LM





