Család

A sajttorta titkai recepttel

A sajttorta titkai recepttel

Kép forrása: pexels.com/Hilal

A sajttorta vagy ahogyan az angolszász világban emlegetik: cheesecake – ma már megkerülhetetlen szereplője a cukrászatnak. Legyen szó New York-i klasszikusról, japán habkönnyű verzióról, vagy épp egy magyarosított málnás változatról, ez az édesség világszerte rajongók millióinak szívét dobogtatja meg.

 

Történészek szerint a sajttorta története egészen az ókori Görögországig nyúlik vissza. A Kr. e. 5. században íródott receptek között már fellelhetők olyan változatok, amelyek túróféleségből, lisztből és mézből készültek – ezek a mai sajttorta ősei lehettek. Sőt, állítólag az első olimpiai játékokon is sajttortával jutalmazták a győzteseket, ami igazán nemes múltat kölcsönöz ennek az édességnek.

A rómaiak, ahogyan sok más konyhai újítást, a sajttortát is átvették a görögöktől. Rafináltabbá tették, tojással és kemencében való sütéssel kísérleteztek. Azután, ahogy a Római Birodalom kiterjedt, a recept is tovább vándorolt – eljutott Angliába, Franciaországba, Németországba. Minden régió a saját sajtját és ízlésvilágát használta, így lassan kialakultak a helyi változatok.

A modern sajttorta igazi reneszánszát az Egyesült Államokban élte meg. A 19. század végén egy amerikai tejtermelő véletlenül feltalálta a krémsajtot – ebből született meg az a selymesen lágy, krémes állag, amit ma is a klasszikus New York-i sajttorta alapjának tekintünk. A híres Junior’s Cheesecake Brooklynban pedig már több mint hetven éve szolgálja fel a nagyérdeműnek a tökéletes szeleteket.

A sajttorta ma már a világ minden táján megtalálható, Japántól Chiléig, Norvégiától Magyarországig. A japán változat könnyű és levegős, szinte inkább piskóta, míg az olaszok a ricottás verziót kedvelik. A magyar konyhában a túrós lepény és a sajttorta közti határvonal gyakran elmosódik – de egy biztos: nálunk is komoly rajongótábora van ennek az édességnek.

 

New York-i sajttorta – részletes recept

Hozzávalók (26 cm-es kapcsos tortaformához):

Az alaphoz:

  • 200 g zabkeksz (vagy háztartási keksz)

  • 100 g olvasztott vaj

  • 1 evőkanál cukor (opcionális)

A krémhez:

  • 900 g natúr krémsajt (pl. Philadelphia, de lehet mascarpone vagy tömlős is – a lényeg, hogy jó minőségű legyen)

  • 200 g porcukor

  • 1 csomag vaníliás cukor vagy 1 teáskanál vanília-kivonat

  • 3 evőkanál finomliszt

  • 200 ml tejföl (20%-os a legjobb)

  • 3 egész tojás + 1 tojássárgája

  • 1 citrom reszelt héja

  • Fél citrom leve (ízlés szerint)

A tetejére (opcionális):

  • 200 ml tejföl

  • 1 evőkanál porcukor

  • Kevés vanília

Előkészítés – az alap:

  1. Kapcsos forma előkészítése:
    Béleld ki a tortaforma alját sütőpapírral, és ha biztosra akarsz menni, az oldalát is vajazd ki, majd szórd be kevés liszttel.

  2. Keksz alap elkészítése:
    A zabkekszet tedd aprítógépbe, és daráld morzsásra. Ha nincs géped, egy zacskóban sodrófával is összetörheted.
    Keverd össze az olvasztott vajjal és a cukorral, majd nyomkodd bele egyenletesen a tortaforma aljába. Egy pohár aljával szépen lesimíthatod.
    Tedd hűtőbe legalább 15 percre, hogy megdermedjen.

A krémes töltelék elkészítése:

  1. Krémsajt simára keverése:
    Egy nagy tálban robotgéppel vagy kézi habverővel dolgozd simára a krémsajtot. Fontos, hogy ne legyen csomós – ezért szobahőmérsékletű alapanyagokkal dolgozz!

  2. Hozzáadások sorrendje:

    • Add hozzá a porcukrot, vaníliás cukrot és lisztet, keverd simára.

    • Egyesével add hozzá a tojásokat, majd a tojássárgáját, és minden egyes tojás után jól dolgozd el.

    • Jöhet a tejföl, a reszelt citromhéj és a citromlé. Ezek adják meg a frissességét és lágy savasságát.

  3. Összeállítás:
    Öntsd a kész tölteléket a kekszes alapra, és óvatosan simítsd el a tetejét. Ütögesd meg párszor az asztalon, hogy a légbuborékok kijöjjenek.

Sütés:

  1. Vízfürdőben (hogy ne repedjen):
    Csomagold be a tortaformát kívülről alufóliával (hogy ne folyjon be a víz), és állítsd egy mélyebb tepsibe. Önts köré forró vizet – kb. félig érjen fel a forma oldalán.

  2. Sütési idő:

    • 160°C-ra előmelegített sütőben (alsó-felső sütés) süsd kb. 50–60 percig.

    • A közepe kicsit rezgős maradjon – ne süsd túl!

Tetejére tejfölös réteg (opcionális, de nagyon finom):

  1. Ha a torta megsült, vedd ki a sütőből, és keverd össze a tejfölt a porcukorral és vaníliával.
    Simítsd a forró sajttorta tetejére, majd tedd vissza még 10 percre a sütőbe.

Hűtés és pihentetés – a legfontosabb lépés:

  1. Hűlés a sütőben:
    Kapcsold ki a sütőt, és résnyire nyisd ki az ajtaját. Hagyd bent a tortát még 1 órát, hogy fokozatosan hűljön le – így nem reped meg.

  2. Teljes hűlés:
    Vedd ki, hagyd szobahőmérsékleten kihűlni, majd takard le, és tedd legalább 4–6 órára, de inkább egy éjszakára a hűtőbe. Ettől lesz igazán selymes és szeletelhető.

Tálalás:

A legjobb friss gyümölcsökkel, gyümölcsszósszal vagy karamellöntettel. De önmagában is mennyei. Egy éles késsel szeleteld, amit minden vágás előtt márts meleg vízbe és törölj szárazra – így szép, tiszta szeleteket kapsz.

 

LM