
Kép forrása: pexels.com/Irina Iriser
A nyári kertek királynője kétségkívül a málna – édes, illatos, zamatos, mégis meglepően kényes vendég a veteményesben. Akinek egyszer sikerül igazán jó málnaföldet kialakítani, az minden évben egy kosárnyi boldogsággal gazdagodik.
Talaj, ahol a málna jól érzi magát
A málna nem a sivatag harcosa – a jó vízáteresztő, tápanyagban gazdag, enyhén savas talajt kedveli. A kötött agyagos földdel szemben igencsak finnyás, és a túl nedves, pangó vizes területeket is kerülni kell. Nem baj, ha a kert szélén van a helye, sőt: egy kis szélvédett rész, napos fekvéssel kifejezetten ideális.
Ültetés – a jó kezdés fél siker
Ősszel vagy kora tavasszal érdemes ültetni, amikor a növény még nyugalmi állapotban van. Legalább 40-50 cm-es tőtávolságot hagyjunk, sorok között pedig akár 1-1,5 métert is. A málna imád támaszkodni – egy egyszerű dróthálós támrendszer nemcsak rendezettséget, hanem kényelmes szedhetőséget is biztosít.
Metszés – a titkos összetevő
Kevesen tudják, de a málna gondozásának alfája és ómegája a metszés. Két fő típusa van: a nyári termésű (kétéves vesszőn terem) és az őszi (egynyári vesszőn). A nyári málna esetében a termés után a letermett vesszőket tőből ki kell vágni – ezek már nem hoznak többé gyümölcsöt. Az új, friss hajtásokat meghagyjuk, ezekből lesz jövőre a bőség kosara. Az őszi fajtánál ősszel vagy kora tavasszal az összes vesszőt vissza lehet vágni, hiszen azok mindig az aktuális évben hoznak termést.
Öntözés, tápanyag – amit a málna meghálál
Száraz nyarakon a málna könnyen megsínyli a vízhiányt – rendszeres, de nem túlzott öntözéssel tarthatjuk boldogan. Kora tavasszal egy kis komposzt vagy érett istállótrágya csodákra képes. A túl sok műtrágya viszont túlnöveszti a vesszőket és gyenge termést eredményezhet – itt is érvényes az arany középút.
Betegségek, kártevők – nem hívott vendégek
A málna sajnos nem mentes a bajoktól: levéltetvek, gombás betegségek, málnavessző-szúnyog – csak néhány a problémák közül. A megelőzés a legjobb gyógymód: tiszta metszőolló, jó szellőzés, rendszeres ellenőrzés, és ha kell, biológiai növényvédelem.
A málna nem a legkevesebb gondozást igénylő növény, de szeretettel és odafigyeléssel hosszú éveken át meghálálja a törődést. Ha egyszer belépett a kertünkbe, nehéz elképzelni nélküle a nyarat. Hiszen van valami varázslatos abban, amikor az ember saját maga szedheti le a friss, illatos gyümölcsöt – és e mögött a varázslat mögött egy gondos kertész munkája áll.
LM





