Család

A jövő diétája a fenntartható fogyás, nem pedig az injekció

A jövő diétája a fenntartható fogyás, nem pedig az injekció

Kép forrása: pexels.com

A fenntartható fogyás fokozatos, rendszeres súlycsökkenést jelent, mely során a szervezet egészséges működése nem szenved kárt. Ez az életmódbeli változásokon alapul egészséges étkezés, rendszeres mozgás és elegendő pihenés mellett –, amelyek hosszú távon is maradandó eredményeket biztosítanak.

 

Hogyan lesz fenntartható a fogyás? Mi az, ami segíthet ebben?

Goda Gábor vegyészmérnök, a Toman Diet szakértője így foglalja össze a választ:

„A fenntartható diéta nem a drasztikus, hirtelen kalóriacsökkentésről és extrém megszorításokról szól, hanem egy jól megtervezett, tartható életmódváltásról, ahol a fokozatos kalóriacsökkentés mellett elengedhetetlen a fehérjedús, rostokban, egészséges zsírokban és összetett szénhidrátokban gazdag étrend. Emellett a rendszeres, változatos mozgás (súlyzós edzés, kardió és akár szauna), valamint a megfelelő alvás, a stresszkezelés és a tápanyagok megfelelő bevitele biztosítja az optimális anyagcserét. Így elkerülhető az izomvesztés és a motiváció lezuhanását eredményező, éhezéses állapot.”

A cél tehát az egyensúly megtalálása, ahol a megfelelő tápanyagok – rostok, telítetlen zsírok és összetett szénhidrátok – együtt járulnak hozzá a stabil vércukorszinthez és az optimális anyagcseréhez, biztosítva ezzel, hogy izmaink, sejtjeink minden körülmények között hozzájussanak a hosszú, egészséges életet biztosító energiaforrásokhoz.

„Az egészséges öregedést és a betegségek megelőzését szem előtt tartva – olyan kulcsszavak, mint a wellaging vagy longivity szellemében – érdemes jól megtervezni az étrendünket úgy, hogy a fehérjében gazdag táplálkozás kulcsfontosságú szerepet kapjon. Bár az élet során az izomtömeg természetesen csökken, ezért fontos a minőségi fehérjék – akár kreatin, BCAA stb. formájában kiegészítve – fokozatos bevitele, de ezt okosan kell időzíteni: reggel és edzés után hasznosabb a nagyobb mennyiség, míg az estét könnyebben emészthető forrásokkal kell megoldani, hiszen a túlzott fehérjebevitel elektrolithiány mellett savasító hatással lehet, ami hosszú távon gyorsíthatja az öregedési folyamatokat.” – folytatja mondandóját Goda Gábor.

Milyen lesz a jövő diétája?

A szakember szerint a jövő diétájának a személyre szabott, tudományos alapokon nyugvó táplálkozás lesz a fő irányvonala, amely az egyéni anyagcserét, a mikrobiomot és a genetikai adottságokat veszi figyelembe. Bár ezek a megoldások még gyerekcipőben járnak – és valószínűleg drágábbak is lesznek, mint a hagyományos élelmiszerek – már most ígéretes kutatási irányok mutatkoznak.

Különösen a posztbiotikumok, azaz a jó bélbaktériumok által termelt anyagok kapnak nagy hangsúlyt. Ezek javítják az inzulinérzékenységet és csökkentik az éhségérzetet a rövid szénláncú zsírsavak (például a butirát) révén, miközben mérséklik a krónikus gyulladást és erősítik a bélbarriert. Ezzel elősegítik a fogyást és a metabolikus egészség megőrzését, amit már azoknál az egyéneknél is megfigyelhetünk, akik bármit esznek, mégis karcsúak maradnak.

A fogyókúrás injekciók kora – utópia vagy elérhető valóság?

Fontos, hogy különbséget tegyünk a gyógyszerként alkalmazott, súlyos elhízás esetén szükséges injekciók és a kozmetikai célokra használt, "beauty" jellegű kezelések között. Az orvosi indikáció esetén – amikor az elhízás kezelése már létkérdés – az ilyen injekciók, bár egyénenként eltérő mellékhatásokkal (hányinger, hányás, emésztési zavarok, fejfájás, sőt hosszú távon akár csontritkulás vagy hasnyálmirigy- és epehólyagproblémák) járhatnak, a potenciális előnyök miatt szükségessé válhatnak.” – mondja Goda Gábor.

Mit tegyen, aki injekcióval akar fogyni?

Arról valóban sok cikk jelent már meg, milyen mellékhatásokkal, esetleg további egészségromlással lehet számolni egy injekcióval történő fogyás esetén. Tomán Szabina 10 éve foglalkozik azzal, hogyan lehet főleg nőket biztonságosan fogyasztani úgy, hogy az egészségüket is megőrizzék. Most is van olyan vendégük, aki különben gyógyszerrel fogy, de szeretné elkerülni a nem kívánatos mellékhatásokat és betegségeket: 

“A gyógyszeripar belépése erre a piacra indokolt volt, főleg azok számára, akik 150 kiló felett vannak. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy bármilyen gyógyszer vagy injekció csak akkor működhet biztonságosan, ha az egészséges táplálkozással is támogatva van. Ezek az eszközök ugyanis gyakran teljesen megszüntetik az éhségérzetet, így az ember nem visz be elegendő tápanyagot – ez pedig hosszú távon súlyos szervi károsodásokhoz vezethet. Nálunk is van olyan vendég, aki gyógyszeres kezelés alatt áll, és ilyenkor pontosan kiszámoljuk, milyen tápanyagokat kell bevinni, még ha nehéz is, mert nem érez éhséget” - fejti ki Tomán Szabina.

Mi a helyzet a kozmetikai célra használt injekciókkal?

„A kozmetikai trendek között pedig egyre népszerűbbek a lipolitikus injekciók, mint például a "lemon bottle" kezelés, melyek célzottan a zsírsejtek lebontására irányulnak. Ezek a kezelések – amelyek a foszfatidilkolin és deoxikolsav hatásmechanizmusát használják – gyors eredményeket produkálhatnak a problémás területeken (has, comb, állvonala, karok), műtétmentesek és rövid rehabilitációs idővel járnak, de gyakori mellékhatásaik (bőrpír, fájdalom, duzzanat, zúzódás) néhány napos kellemetlenséget okozhatnak. Emellett a tartós eredmény csak az életmódbeli és étrendi változtatásokkal érhető el, és az ilyen kezelések nem minden esetben hatékonyak azoknál, akik általános elhízással küzdenek. Mivel ez a megközelítés viszonylag új, a hosszú távú negatív hatásokat még nem dokumentálták kellőképpen.” – fejezi be elemzését Goda Gábor vegyészmérnök.

A fenntartható diéta tehát átfogó megoldás, amely figyelembe veszi az ember testi és lelki egészségét egyaránt – ez a holisztikus megközelítésen, a megfelelő fehérjebevitelen, minőségi, személyre szabott étkezési terven és a tudatos, kiegyensúlyozott életmódban nyilvánul meg – mindezzel segítve a testzsír csökkentését anélkül, hogy az energia- és vitalitásvesztést eredményezne.

 

LM