Kép forrása: Csaladmentor.hu
Az apák és az anyák sokat aggódnak azon, hogy ne kényeztessék agyon a csemetéjüket és emiatt lehet, hogy kevesebbet babusgatják őket, mint kellene. Az ösztönös anyukák érzik és tudják, hogy a gyakori ölelgetés, a sok simogatás az apróség testi-lelki fejlődésének szolgálatába áll. Ennek egyik remek formája a babamasszázs.
Az érintés fontossága
Az érintés óriási jelentőséggel bír mindannyiunk életében, szerencsés esetben átszővi a kapcsolatainkat. A kisbaba kommunikációs rendszere sokkal kevesebb eszközből áll, mint a mienk, emiatt a számára még sokkal fontosabb. A szeretetteljes babamasszázs egy finom kapcsolódás a kisbaba és a szülő között, amely által közelebb kerülhetnek egymáshoz, jobban megismerik egymás személyiségét, igényeit, habitusát és meghitt percekkel ajándékozzák meg egymást. Pozitív hatással a gyermek érzelmi fejlődésére is, ha rendszeresen megölelik, megsimogatják, ezáltal is éreztetve vele, hogy szeretve, védve van.
A baba megnyugszik
A babamasszázsnak számos változata ismert a lényeg azonban közös bennük: a kisbaba megérintése, simítása a baba megnyugtatására és a szeretünk átadására szolgál.
A babamasszázs jótékony hatásai
A hangsúly nem a test átgyúrásán van, mint a felnőttek masszázsa során, hanem a simogatáson. Fontos, hogy elég határozottak legyenek az érintések ahhoz, hogy ne csiklandozzuk a babát, mert az kellemetlen lehet a számára és nem tud tenni ellene semmit.
A kisbabák masszírozásának előnye még, hogy:
- erősebbé teszi a szülő és a gyermek közötti kapcsolatot,
- stimulálja az immunrendszer működését
- fokozza a vérkeringést
- csökkenti a stresszt
- nyugtató hatással van a babára és a szülőre egyaránt
- segíti a testkép kialakulását a baba saját testrészeinek megismerését
- gyorsítja az idegrendszer érési folyamatait és az érzékszervek fejlődését
Előnyére válik a babának és az anyának is
A rendszeresen masszírozott kicsik mélyebben alszanak, egyenletesebben gyarapodik a testsúlyuk, gyorsabban fejlődnek és kiegyensúlyozottabbak mint hasonló korú társaik. Rugalmasabban kezelik a feléjük áramló inger áradatot, és kevésbé hajlamosak a depresszióra, valamint nyugodtabbak, mosolygósabbak, mint a nem masszírozott társaik.
A szoptatás is könnyebb lesz
A masszázs hatására az anya tejtermelése is fokozódik. Fájdalomcsillapító hatása is van, gyorsabbá teszi az emésztést és a hasfájós babáknak különösen ajánlott, mert segíti a gázok távozását a belekből. A legfontosabb, hogy nyugtatja és pihentebbé teszi a csecsemőt. Az elmúlt években számos kutatással igazolták a masszázs áldásos hatásait a babákra, azokra a kicsikre is, akik valamilyen szellemi vagy testi fogyatékkal születtek.
A masszázs lehet mindennapos
A legjobb, ha már 6-8 hetes kor körül kezdjük a babamasszázst. Ekkor már nem annyira törékeny a kicsi, már érdeklődik a környezete iránt és kevesebbet alszik. A masszázst beilleszthetjük a mindennapi babaápolási feladatok közé. A masszázst nemcsak az anyuka végezheti. Az apuka a nagymama vagy más közelálló rokon is megtanulhatja a csecsemő masszázst ezzel közelebb kerülve az aprósághoz megajándékozva ezzel az élménnyel a babát és befogadva a baba mosolyát.