Család

4 tipikus helyzet, amikor bajt jelez a testünk - mit tehetünk ilyenkor?

4 tipikus helyzet, amikor bajt jelez a testünk - mit tehetünk ilyenkor?

Kép forrása: 123rf.com

A betegségeket, vitaminhiányos állapotokat sokszor nem vesszük észre időben annak ellenére sem, hogy testünk folyamatosan kommunikál velünk: jelzéseket küld, melyekre ha egy kicsit odafigyelünk, sok kellemetlen helyzetet előzhetünk meg. Az ismeretlen eredetű fájdalom, az indokolatlan fáradtság vagy az egyéb, furcsának tűnő tünetek mind arra utalhatnak, hogy valami nincs rendben: ne hagyjuk figyelmen kívül ezeket a jeleket, hiszen könnyen lehet, hogy valamilyen komolyabb, de a korai időszakban egyszerűen kezelhető problémára hívják fel a figyelmünket. Lássunk, mi az, mire érdemes odafigyelni – és hogy mit tehetünk ilyenkor.

 

1. Állandó fáradtság

Egy keményebb nap után teljesen természetes, hogy olyan fáradtak vagyunk, hogy semmi másra nem vágyunk, mint egy kiadós alvásra. Ez még önmagában semmilyen komolyabb problémára nem utal, de ha úgy érezzük, hogy folyamatosan kimerültek vagyunk még akkor is, ha eleget aludtunk, jó eséllyel a szervezetünk jelez számunkra. Ez az állapot utalhat vitamin- vagy vashiányra, pajzsmirigyproblémákra vagy túlzott stresszre is, de elképzelhető, hogy hiába alszunk akár 8-9 órát is, a diagnosztizálatlan alvási apnoe miatt nem tudjuk kipihenni magunkat.

Ilyenkor a legfontosabb teendőnk egy átfogó vérvizsgálat elkészítése, melyből jó eséllyel levonhatjuk a megfelelő következtetéseket. A célzott kezelés mellett természetesen fontos a pihenés és a stressz csökkentése is: a folyamatos rohanás helyett időnként fújjuk ki magunkat a masszázsfotel kényelmében, így a következő napba energiával tele vághatunk majd bele.

 

2. Hirtelen fellépő, erős fejfájás

A fejfájás oka gyakran egyszerűen a dehidratáció, ha azonban ezt a körülményt ki tudjuk zárni, érdemes egy kicsit jobban elgondolkodni a fájdalom jelentésén. Gyakori fejfájást idézhet elő a túlzott stressz vagy szorongás, a magas vérnyomás vagy a migrén, de bizonyos vírusfertőzések, látászavarok, cukorbetegség vagy – szerencsére meglehetősen ritkán – a koponyába vezető erek gyulladása is ilyen tünetekhez vezethet.

Ha a fájdalom ritkán, önmagában jelentkezik, általában nincs ok aggodalomra, de ha hirtelen tör ránk, különösen éles és más súlyos panaszokkal is kiegészül, esetleg rendszeresen visszatér és nehezen múlik el, érdemes lehet felkeresni a háziorvosunkat az okok felderítése érdekében.

Utóbbi esetben természetesen a szakember javaslatait kell betartanunk, máskor azonban egy kiadós alvás, a stressz csökkentése vagy egy kicsit több folyadék fogyasztása is segíthet enyhíteni a kellemetlen tünetet.

 

3. Emésztési zavarok

A puffadás, a hasi fájdalom vagy a gyomorégés sokunk számára ismerős tünet, melyeket könnyen lehet, hogy egyszerűen az idéz elő, hogy a kelleténél többet, vagy túlságosan megterhelő fogásokat ettünk. Ilyenkor egy kis diéta és pihenés jelenti a megoldást, de ha a tünetek tartósan fennállnak, folyamatosan, olykor indokolatlanul visszatérnek, érdemes lehet megjelennünk egy kivizsgáláson, hiszen az ilyen panaszokat okozhatja – egyebek mellett – irritábilis bél szindróma, ételintolerancia vagy -allergia, de gyomorfekély vagy reflux betegség is.

A legfontosabb feladatunk ilyenkor egy étkezési napló vezetése, ami segíthet megtalálni a problémás ételeket, ez pedig orvosunknak is kapaszkodót jelenthet a diagnózis felállításához.

 

4. Tartós hát- vagy derékfájás

A mozgásszervi problémák a modern világ népbetegségei közé tartoznak, és a leggyakrabban a helytelen testtartásból vagy a folyamatos terhelésből erednek. Ha ülő munkát végzünk és nem sportolunk, számítanunk kell arra, hogy előbb-utóbb felüti a fejét egy hasonló probléma, ami idővel akár porckorongsérvhez is vezethet, a megelőzés tehát rendkívül fontos. A testmozgást építsük be a mindennapjainkba, munka közben pedig óránként álljunk fel és mozgassuk át magunkat; jó ötlet lehet egy masszázsfotel beszerzése is, így otthonunk kényelmében is enyhíthetjük a fájdalmat. Ha a tünetek nem múlnak el, mindenképpen keressünk fel egy szakembert, aki megkezdheti a célzott kezelést a komolyabb következmények elkerülése érdekében.

 

Figyeljünk a jelekre!

A testünk előbb tudja, hogy valami nincs rendben, mint mi magunk: figyeljünk oda minden apró változásra, fájdalomra akkor is ha az elsőre jelentéktelennek tűnik, hiszen ha időben tudomást szerzünk a problémákról, azok kezelése is sokkal egyszerűbbé válik.

 

“Szponzorált cikk”

 

LM