állás kalauz

Versenyre kelhet az AI-val a blokklánc az álláspiacokon a következő évtizedben

Versenyre kelhet az AI-val a blokklánc az álláspiacokon a következő évtizedben

Kép forrása: pexels.com

A blokklánc-technológia 2030-ra akár egymillió munkahelyet is teremthet világszerte – derül ki a Bitget vezető kriptotőzsde és Web3 vállalat jelentéséből. Bár jelenleg a blokklánc szektorban csak 15–20 ezer álláshirdetés aktív, a jelentés szerint a szabályozási egyértelműség, a vállalati integráció és a jelentős kockázati tőke vonzhat be nagyobb munkaerőt. Az EU MiCA rendelete és olyan cégek, mint a JPMorgan vagy a Visa, már példát mutatnak a technológia intézményesítésére. Gracy Chen, a Bitget vezérigazgatója szerint a blokklánc a következő években a globális munkaerőpiac egyik kulcstényezőjévé válhat.

 

A vezető kriptotőzsde és Web3 vállalat, a Bitget kiadta „Blockchain vs. AI: Kiaknázatlan lehetőségek a tehetségvonzásban és növekedésben” című jelentését, amely szerint a blokklánc-technológia továbbra is egy alvó óriás, amely képes átalakítani a globális munkaerőpiacot – hasonló, sőt akár nagyobb mértékben is, mint az AI. Az elemzés feltárja, hogy bár jelenleg a blokklánc munkaerőpiaca elmarad az AI robbanásszerű növekedésétől, a szektor 2030-ig több mint 1 millió új állást teremthet, ha az ágazatok – például a pénzügy, az egészségügy és a logisztika – széles körben bevezetik a technológiát.

 

Főbb megállapítások:

A blokklánc 1 millió munkahelyet teremthet 2030-ig, ha az adaptációja felgyorsul, és eléri az AI növekedési ütemét.

A szabályozási egyértelműség (pl. az EU MiCA rendelete) és a vállalati szintű alkalmazás (pl. JPMorgan, Visa) kulcsfontosságú.

A finanszírozási szint kiegyenlítése szükséges — a blokkláncnak évi 100 milliárd dollár feletti kockázati tőkebefektetésre lenne szüksége, hogy utolérje az AI támogatottságát.

A vállalati integráció és a szabályozási keretrendszerek döntőek lesznek a növekedési pálya szempontjából.

A speciális területeken (pl. okosszerződés-auditorok) a fizetések meghaladhatják az AI szakterületeken kínált béreket.

Észak-Amerika (a munkahelyek 40%-a) és az Ázsia–Csendes-óceáni térség (35%) vezetik a felvételt, az innovációs központok és a kriptobarát szabályozások hatására.

 

Jelenleg a blokklánc szektor világszerte körülbelül 15–20 ezer aktív álláshirdetést támogat, elsősorban Észak-Amerikában (40%), az Ázsia–Csendes-óceáni térségben (35%) és Európában (20%). Összehasonlításképpen: az AI szektorban több mint 1 millió álláslehetőség van, amit évtizedek óta tartó vállalati befektetések és szabályozási támogatás ösztönzött. Bár a blokklánc által 2028-ra előrejelzett 500 000 munkahely ígéretes, ez még mindig csak egy kis része a teljes potenciálnak. Szakértők szerint, ha a blokklánc képes lenne leképezni az AI növekedési katalizátorait – például a vállalati bevezetést és a szabályozási egyértelműséget –, akkor a szektor szintén robbanásszerű fejlődés elé nézne. Például az EU Markets in Crypto-Assets (MiCA) szabályozása és olyan vállalati pilotprojektek, mint a JPMorgan (Onyx) és a Visa (USDC integráció), máris a blokklánc intézményes elfogadása felé mutatnak.

A jelentés a skálázhatóságot és az oktatást kritikus kihívásokként említi. Ahogyan az AI a számítási kapacitás fejlődésére támaszkodik, úgy a blokklánc is layer-2 megoldásokat (például Arbitrum) és Ethereum frissítéseket igényel a költségek csökkentése és a hatékonyság javítása érdekében. Eközben az olyan egyetemek, mint az MIT és a Stanford, elkezdték integrálni a blokkláncot a tantervükbe, hasonlóan az AI oktatás korai szakaszához. Azonban a finanszírozás még elmarad: 2023-ban az AI startupok több mint 100 milliárd dollár kockázati tőkét vontak be, míg a blokklánc startupok mindössze 25 milliárdot. A különbség csökkentése gyorsíthatná a blokklánc beágyazódását az olyan ágazatokba, mint a logisztika vagy az egészségügy, ahol például a Microsoft és az IBM már lefektette az alapokat.

Ha a blokklánc követi az AI példáját, a speciális pozíciók fizetései – amelyek jelenleg átlagosan 115 000–191 000 dollár között mozognak – akár a 250 000 dollárt is meghaladhatják, versenyezve az AI mérnökökkel az olyan cégeknél, mint az OpenAI. Ez a növekedés hatalmas elmozdulást igényelne a tehetségfejlesztésben, beleértve a blokkláncra fókuszáló diplomákat és intenzív képzési programokat is. Az olyan országok, mint Szingapúr, blokklánc központokká válhatnak, hasonlóan ahhoz, ahogy a Szilícium-völgy kiemelkedett az AI fejlődésében.

 

Gracy Chen, a Bitget vezérigazgatója így nyilatkozott:

„A blokklánc ott tart most, ahol az AI tíz évvel ezelőtt – egy lehetőségekkel teli technológia, amely még várja a maga 'ősrobbanását'. A megfelelő szabályozás, oktatás és vállalati adaptáció kombinációjával a blokklánc képes lesz újradefiniálni a globális foglalkoztatási térképet.”

A Bitget úgy véli, hogy a blokklánc jelenleg egy fordulópont előtt áll: a szabályozási egyértelműség, a vállalati befektetések és a skálázható infrastruktúra révén a technológia a rétegből alapvető szükségletté válhat, olyan állásokat teremtve, amelyek ma még nem is léteznek. Bár kihívások még akadnak, a potenciál vitathatatlan: a blokklánc szektorban 2030-ig ötszörösére nőhet a munkahelyek száma, ami alapvetően változtathatja meg az iparágakat, a bérezéseket és a globális gazdasági prioritásokat. A kérdés nem az, hogy vajon a blokklánc megismétli-e az AI felemelkedését, hanem az, hogy mikor – és hogy a világ készen áll-e a teljes potenciál kiaknázására.

A Bitget saját növekedése is tükrözi az iparág lehetőségeit: 2022-ben még 200 alkalmazottal működött, mára viszont több mint 1900 fősre bővült – három év alatt 850%-os növekedéssel. Jelenleg világszerte 129 nyitott pozíciójuk van, főként a megfelelés, üzletfejlesztés és technikai területeken, mint például a blokklánc-mérnökség és az AI-alapú termékmenedzsment. A legnagyobb kereslet az APAC (Vietnam, Szingapúr) és MENA régiókban van, ahol a Bitget agresszívan bővíti jelenlétét a helyi blokklánc-stratégiákhoz igazodva, például Vietnam nemzeti blokklánc kezdeményezéséhez. Érdekesség, hogy a legutóbbi jelentkezők 33%-a a hagyományos banki szektorból érkezett, akiket a kriptoszektor magasabb bérei és innováció-vezérelt kultúrája vonzott.

 

A Bitget-ről:

A 2018-ban alapított Bitget a világ vezető kriptotőzsdéje és Web3 vállalata. Több mint 100 millió felhasználót szolgál ki 150+ országban és régióban. A Bitget célja, hogy intelligensebb kereskedést tegyen lehetővé úttörő copy trading funkciójával és más kereskedési megoldásaival, miközben valós idejű hozzáférést biztosít a Bitcoin, Ethereum és más kriptovaluták áraihoz. Korábban BitKeep néven ismert Bitget Wallet egy világklasszis, több láncra kiterjedő kriptotárca, amely átfogó Web3 megoldásokat kínál, például tárcafunkciókat, token cserét, NFT piacteret és DApp böngészőt.

A Bitget élen jár a kripto elfogadás ösztönzésében stratégiai partnerségei révén, például a világ vezető labdarúgó-bajnoksága, a LALIGA hivatalos kripto partnereként az EASTERN, SEA és LATAM régiókban, valamint olyan török nemzeti sportolók globális partnereként, mint Buse Tosun Çavuşoğlu (birkózó világbajnok), Samet Gümüş (ökölvívó aranyérmes) és İlkin Aydın (röplabda válogatott tagja), hogy inspirálják a globális közösséget a kriptovaluta jövőjének elfogadására.

 

 

LM