állás kalauz

Önéletrajz bakik amik a kukába küldhetik az álláspályázatot

Önéletrajz bakik amik a kukába küldhetik az álláspályázatot

Kép forrása: pexels.com

Az álláskeresés egyik legkritikusabb pontja az önéletrajz megírása. Egy jól összerakott CV ajtókat nyit meg, míg egy elrontott változat könnyen az esélyek végét jelentheti. De milyen hibák azok, amelyek miatt egy HR-es még azelőtt félreteszi a jelentkezést, hogy igazán elolvasta volna? Összegyűjtöttük a leggyakoribb önéletrajz-bakikat – és azt is, hogyan kerülhetjük el őket.

 

Helyesírási hibák: A leggyorsabb út a kukába

Egy-egy elgépelés még megbocsátható, de ha az önéletrajz hemzseg a helyesírási hibáktól, az azonnal rossz benyomást kelt. Egy figyelmetlenül összedobott dokumentum azt sugallja, hogy a jelentkező nem elég precíz – és ki akarna egy hanyag munkatársat felvenni? Tipp: mindig futtassuk át helyesírás-ellenőrzőn a szöveget, és ha lehet, kérjünk meg valakit, hogy nézze át.

Túl hosszú vagy túl rövid önéletrajz

A HR-eseknek nincs idejük regényeket olvasni. Ha az önéletrajz három oldalnál hosszabb, nagy eséllyel el sem jutnak a végéig. De a túl rövid CV is gyanús lehet: ha valaki egy fél oldalban próbálja összefoglalni a szakmai múltját, az azt sugallhatja, hogy nincs elég tapasztalata vagy nem tudja jól prezentálni magát. Az ideális önéletrajz egy-két oldal, lényegre törő, jól tagolt és informatív.

Közhelyes vagy irreleváns információk

"Jó csapatjátékos vagyok." "Rugalmas és megbízható munkavállaló." Ezek a mondatok minden második önéletrajzban szerepelnek, és teljesen üres frázisok. A munkáltatók konkrétumokat szeretnének látni, nem sablonos szófordulatokat. Ha valóban csapatjátékosok vagyunk, inkább írjuk le, hogy például egy projekt során hogyan dolgoztunk együtt másokkal.

Ugyanilyen hiba az is, ha az önéletrajz tele van irreleváns információkkal. Ha egy marketinges pozícióra jelentkezünk, senkit sem érdekel, hogy tíz éve egy nyári diákmunkán hamburgereket sütöttünk. Csak azt írjuk bele, ami az adott álláshoz kapcsolódik!

Fotóválasztás: Egy rossz kép mindent elronthat

Bár nem minden országban elvárás a fénykép, Magyarországon még mindig gyakori az arcképes önéletrajz. A gond akkor kezdődik, amikor a jelentkezők bulifotókat, szelfiket vagy teljesen elavult, évekkel ezelőtti képeket csatolnak. Az ideális fotó professzionális, semleges háttérrel készült és hitelesen mutatja be a jelentkezőt.

Rosszul strukturált, nehezen olvasható CV

Egy zsúfolt, rendezetlen önéletrajz azonnal elveheti a HR-es kedvét az olvasástól. A túl sok szöveg, a kaotikus elrendezés vagy az apró betűméret megnehezíti a befogadást. Érdemes letisztult, jól tagolt dokumentumot készíteni, amelyben az egyes részek – például a munkatapasztalat, tanulmányok és készségek – könnyen elkülöníthetők.

Hiányzó vagy elavult elérhetőségek

Döbbenetes, de sok önéletrajzban még mindig előfordul, hogy a jelentkező hibás vagy elavult telefonszámot ad meg, esetleg egy régi e-mail címet használ, amelyet már nem is néz rendszeresen. Ha a HR-es nem tudja elérni a pályázót, az az állás elvesztését jelentheti.

Továbbá érdemes odafigyelni az e-mail címre is: egy "cicababa92@freemail.hu" vagy "partykiraly88@gmail.com" típusú cím nem kelt profi benyomást. Használjunk inkább egy egyszerű, teljes nevet tartalmazó e-mail címet, például "vezeteknev.keresztnev@gmail.com".

Kihagyott vagy homályos eredmények

A munkaadók nemcsak azt szeretnék tudni, hogy hol dolgoztunk, hanem azt is, hogy milyen eredményeket értünk el. Egy rossz önéletrajzban csak a munkakörök szerepelnek, de nincsenek konkrét sikerek vagy számadatok. Ha például egy értékesítési pozícióra pályázunk, sokkal ütősebb így fogalmazni:
"Értékesítési csapat tagjaként 20%-kal növeltem az éves bevételt."

 

Egy önéletrajz célja, hogy kaput nyisson az állásinterjú felé. De ha tele van hibákkal, ez az ajtó be is csapódhat. A helyesírási bakik, az irreleváns információk, a rosszul megválasztott fotók vagy a rendezetlen struktúra mind olyan tényezők, amelyek miatt egy HR-es egy másodperc alatt félreteheti a dokumentumot.

A megoldás? Precizitás, lényegretörő információk és egy jól felépített, könnyen olvasható CV. Mert a munkaerőpiacon – akárcsak az életben – az első benyomás mindent eldönthet.

 

LM