Kép forrása: Dragon Dreaming
A modern vállalatok irányítói ma már tisztán látják, hogy egy projekt sikeres végigvitele nemcsak a munkatársak szakmai készségeitől függ - hasonlóan nagy mértékben befolyásolja a csapat közös gondolkodása és az egyéni motiváltság is. Egy új módszer, a Dragon Dreaming program az ausztrál őslakosok, az aboriginalok törzsi működésén keresztül tanít a hatékonyabb munkára és együttműködésre. Magyarországon a módszert Aldea Benedek terapeuta, lovas önismereti coach használja. Vallja, hogy a módszerben alkalmazott megközelítés különösen fontos a mai gyorsan változó, kihívásokkal teli munkahelyeken.
Dragon Dreaming filozófia a munkahelyi közösségépítésért
A Dragon Dreaming egy olyan projekttervezési módszer, amely az ausztrál őslakos kultúrákból, különösen a Nyugat-Ausztráliában élő Noongar nép hagyományaiból merít inspirációt. A program stresszcsökkentő hatása az emberek és a közösség szükségleteinek, álmainak és erősségeinek integrálásán alapul. Az egyéni és közösségi igényeket helyezi előtérbe, miközben olyan támogató és kreatív munkakörnyezetet teremt, amelyben az emberek motiváltabbak, elégedettebbek és hatékonyabbak lesznek.
A módszer az ősi tudást a modern nyugati gondolkodással kombinálja, miközben előtérben tartja a fenntarthatóságot és a közösségi megközelítést. Mély kapcsolatot ápol az ausztrál őslakosok kulturális bölcsességével, holisztikus gondolkodásával, akiknek társadalmi szerveződése és világnézete iránytűként szolgálhat a modern projektirányítás számára. Az őslakosok gondolkodása ugyanis mélyen gyökerezik a közösség és a természet közötti harmóniában, ami tökéletesen igazodik a mai projektirányítás olyan elvárásaihoz, mint az agilitás, az együttműködés és a fenntarthatóság.
„Amikor megismerkedtem ezzel a módszerrel, egyértelmű volt számomra, hogy nemcsak helye van a világban, de minden részlete egyezik saját életfilozófiámmal, úgy az életmód, mint a vállalatirányítás terén” – mondja Aldea Benedek.
Strukturált lépésekben a tervek megálmodásától a megvalósításig
A Dragon Dreaming projektkerék egy körkörös, ciklikus modell, amely négy fő szakaszra bontja a projekt folyamatát: Megálmodás, Tervezés, Megvalósítás és Ünneplés. A nyugati munkakultúrában gondot okoz a lineáris gondolkodás, amely sokszor nem veszi figyelembe a komplex rendszerek közötti kölcsönhatásokat és a hosszútávú következményeket. A Dragon Dreaming struktúrája nemcsak a projekt gyakorlati megvalósítását támogatja, hanem az érintettek közötti együttműködést, az egyéni fejlődést és a közösség erősítését is elősegíti.
„Tapasztalataim szerint a vállalatoknál az egyik fő probléma a szervezeti töredezettség, illetve az együttműködés hiánya. Gyakran tapasztalható az elszigeteltség, az egyéni célok előtérbe helyezése és a közösségek meggyengülése. Sokan érzik úgy, hogy nem találják meg az egyensúlyt az egyéni fejlődés és a közösségi jelenlét között” – folytatja Benedek.
Minden dolgozó egyedi képességekkel, tapasztalatokkal és erősségekkel rendelkezik. Ha a projektvezetés felismeri mindezt és él ezekkel, akkor optimálisan eloszthatók a feladatok, és jelentősen növelhető a vállalati hatékonyság.
„Az emberek többnyire motiváltabbak, ha olyan feladatokat végezhetnek, amelyekben jók, és amelyekhez szívesen hozzájárulnak. Ez az önbecsülésüket és a projekt iránti elkötelezettségüket is erősíti. Ha lehetőséget adunk, hogy kompetenciáikat fejlesszék, és új területeken próbálják ki magukat, az az egész rendszer fejlődését fogja szolgálni.”
A modern vállalati rendszereknek gyakran nagy hiánya továbbá, hogy a projektek teljesítése után ritkán kap hangsúlyt az elért eredmények megünneplése, ami csökkenti a résztvevők motivációját és elkötelezettségét.
„Amikor az egyének eredményeit elismerjük, nő az egymás iránti tisztelet és a bizalom a csapaton belül, ami hosszú távon csökkenti a fluktuációt és stabilabb projektcsapatokat hoz létre. A kompetenciák elismerése lehetőséget ad arra, hogy a csapattagok önállóan, kevesebb külső irányítással oldják meg a feladatokat. Ez az önszerveződő csapatok alapja, ami leveszi a gondok nagy részét a vezetőkről és önállóbb csapatokat hoz létre” – hangsúlyozza Benedek.
Egyedülálló tréning Farkaskútvölgyben
Aldea Benedek Farkaskútvölgy csapatának tagja. A Cserhát szívében, Hollókő közelében megbújó 30 hektáros völgy fenntartható módon működik, minimális ökológiai lábnyommal, és otthont ad az ország egyetlen kunfakó ménesének, amellyel hatékony lovasterápiát tudnak nyújtani többek között vezetőfejlesztésre és csapatépítésre is.
A Farkaskútvölgyben tartott programok egyedi lehetőséget kínálnak a természethez való visszatérésre. A Cserhát meseszép tájai, a legelők szabadsága mind azt a célt szolgálják, hogy az ideérkezők letehessék a mindennapi élet súlyát, és megérkezhessenek a jelen pillanatba. A völgy olyan környezetet kínál, amelyben a cégek fenntartható módon működő, természetközeli helyen nyújthatnak csapatépítést, ami megfelel a mindfulness alapelveknek is.
„Hét év telt el azóta, hogy az első kunfakó és hucul lovak megérkeztek Farkaskútvölgybe. Ahogy visszatekintek erre az időszakra, szinte hihetetlennek tűnik, hogy mennyi mindent tanultam tőlük és magamról. Amikor egy tréningen velük dolgozunk, az semmivel sem fogható élmény. Azt is érzékelem, hogy Farkaskútvölgy milyen hatást gyakarol a tréningeken résztvevőkre. Önmagában a környezet közelsége is, a csend, a természet is hozzájárul ahhoz, hogy válaszokra leljünk, munkahelyünkre visszatérve pedig hatékonyabban működjünk” – mondja Benedek.
LM