állás kalauz

Mi most egy diploma értéke a munkaerőpiacon?

Mi most egy diploma értéke a munkaerőpiacon?

Kép forrása: pexels.com

Az egyetemi jelentkezések határidejéhez közeledve a Profession.hu idén is elkészítette elemzését a munkaerőpiacon látható, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresőket érintő trendekről. Bár bizonyos területeken fontosabbá vált a jelölt hozzáállása a meglévő tanulmányoknál, de diplomával több lehetőség várja a munkakeresőket.

 

Az egyetemi végzettséggel rendelkezők munkaerőpiaci lehetőségeit vizsgálta friss elemzésében Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportálja, adatalapú információval támogatva a továbbtanuláson gondolkozó diákokat. Az aktuális munkakeresői bérigények és a felsőfokú végzettséghez kötött nyitott pozíciók számosságának ismeretében a pályaorientáció könnyebb lehet a döntés előtt álló fiataloknak.

A Profession.hu önéletrajz-adatbázisában több mint 265 000, az elemzés szempontjából releváns fő szerepel, akik regisztrációkor megjelölték a diplomás státuszt. Közülük a legtöbben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, illetve a Debreceni Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen vagy a Budapesti Gazdasági Egyetemen szerezték meg a végzettségüket felsőfokú tanulmányaikat követően.

 

Kizárólag diplomásoknak szóló lehetőségek

Folyamatosan változnak a trendek a munkaerőpiacon a munkáltatók elvárásait illetően, a meglévő papírokról sok esetben átkerül a fókusz a jelöltek készségeire, attitűdjére, azonban vannak olyan szakterületek, amelyekre jellemzően kizárólag diplomások önéletrajzait várják. 2024 során a pénzügyi és gazdasági igazgatókat kereső hirdetések között szerepelt a legmagasabb arányban az elvárások között a felsőfokú végzettség. Ezt követték a közgazdászokat és a jogi szakembereket kereső munkalehetőségek.

Az összdarabszámot vizsgálva elmondható, hogy a legtöbb olyan hirdetés, amelynél megjelölték a jelentkezők felé támasztott elvárások között a diploma meglétét a mérnöki, a pénzügy és könyvelés, valamint a gyártás, termelés szektorban meghirdetett állásra vonatkozott. Ezeken belül a következő szakmáknál volt a legtöbb, kifejezetten diplomásoknak szóló lehetőség 2024-ben: projektmenedzsment (az összes felsőfokú végzettséget elváró álláshirdetés 5,5%-át ebben a szakmai alkategóriában adták fel tavaly), gépészmérnök (4,3%), villamosmérnök (4%), könyvelés (3,9%), kontrolling (3,1%), anyaggazdálkodás, beszerzés (3%), programozó, fejlesztő (2,8%), banki értékesítés (2%), minőségbiztosítási mérnök (1,8%), folyamatmérnök (1,6%). 

A munkavállalói érdeklődés tekintetében pedig az látható, hogy sorrendben a marketing, média és PR, a cégvezetés, menedzsment, a HR és munkaügy, valamint a jog számítottak tavaly a legnépszerűbb területeknek az álláskeresők körében a jellemzően diplomát elváró pozíciók közül; (ezek azok a felsőfokú végzettséget igénylő hivatások, amelyekre kimagaslóan sok munkavállalói jelentkezés érkezett).

 

A meghirdetett állások ötödében elvárás a felsőfokú végzettség

Az elmúlt években megfigyelhető a diplomát elváró hirdetések arányának folyamatos zsugorodása. 2020-ban az összes hirdetés 34%-a tartalmazott felsőfokú végzettségre vonatkozó kritériumot, ez 2022-ben 26%-ra, majd egy évvel később 25,5%-ra csökkent. Tavaly is folytatódott ez a tendencia: a hirdetések 21,5%-a szólt kizárólag felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalóknak.

A Profession.hu felületén aktivált álláshirdetések elemzésével kirajzolódnak a munkáltatói elvárások és ezek változásai. A toborzó cégek igényei között egyre inkább teret kap a jelöltek attitűdje, motiváltsága, tanulási és fejlődési hajlandósága. Előtérbe kerül a potenciális kollégák személyisége, és az, hogy ez mennyire illeszkedik a cégkultúrához és a csapathoz. A dinamikusan változó környezetben ezek a készségek mindinkább nélkülözhetetlenné válnak, így az ezeket felmérő, készségalapú toborzás is terjed foglalta össze Tamaskovics Kinga, a Profession.hu megbízott HR-vezetője.

Az elvárások átalakulásával bizonyos szakmáknál akár a diploma hiányát is pótolhatják ezek a kompetenciák, tulajdonságok, de általánosságban azért elmondható, hogy a felsőfokú végzettség egy olyan értéket jelent, ami a munkaerőpiacon releváns, akár egy adott szakterületre specializáltság nélkül is. Szélesebb látásmódot, tájékozottságot, fejlett problémamegoldó képességet feltételez, egy olyan jelöltet jelenthet, aki képes gyorsan tanulni, alkalmazkodni és összetett problémákban gondolkodni” – tette hozzá a Profession.hu szakembere.

 

Így alakult a diplomás munkakeresők bérigénye

A diplomás pályakezdők átlagos bérigénye emelkedett tavaly óta: nettó 308 000 forintról 383 000 forintra. A legnagyobb kezdő fizetési igénnyel a Budapesti Gazdasági Egyetem (nettó 420 900 Ft), majd a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (havi nettó 406 700 Ft) és a Budapesti Corvinus Egyetem (396 500 Ft) egykori hallgatói kérik átlagosan a legtöbbet. A munkaerőpiacon eltöltött évek számával a bérigények is növekszenek. A 10+ éves szakmai tapasztalattal rendelkező diplomás munkakeresők között ugyanazok a fővárosi intézmények szerepelnek az első három helyen, mint a pályakezdők esetében: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (havi nettó 698 200 Ft), a Budapesti Corvinus Egyetem (680 700 Ft) és az Óbudai Egyetem (674 600 Ft).

 

LM