Kép forrása: pixabay.com
Ma szeretjük az amerikai megoldásokat, nézzük a sorozataikat, hallgatjuk a zenéjüket, írjuk az önéletrajzukat. De vajon mitől más, mint az európai kivitelezés? Hogyan írjunk direkt amerikai mintára épülő önéletrajzot?
Először is a formázással kezdjük.
-
Használjunk 1,15-ös sortávolságot.
-
Állítsunk be 2,5 cm-es margót.
-
Használjunk professzionális és modern önéletrajz betűtípust.
-
Használjunk egyszerű és vonzó dizájnt, világosan meghatározott önéletrajzrészekkel.
-
Tartsuk a terjedelmet 1 és 2 oldal között.
-
Használjunk fordított kronologikus önéletrajz formátumot.
-
Az amerikai önéletrajzot PDF formátumban mentsük el, hogy elkerüljük a későbbi eltéréseket.
A legtöbb amerikai önéletrajznak van egy fejléce, amely tartalmazza az összes elérhetőségét. Ez egy nagyon alapvető résznek tűnik, de az igazság az, hogy ha nem írjuk meg megfelelően, akkor a vállalat már az elején félredobja a miénket.
A fejléc tartalmazza a következő adatokat:
-
teljes név
-
e-mail cím
-
telefonszám
-
cím (nem kötelező)
Fontos! Az amerikaiaknak nagyon pontos szabályaik vannak a munkahelyi diszkrimináció és az előítéletesség ellen, ezért mindenáron kerüljük el, hogy megemlítsük az életkorunkat, a családi állapotunkat, azt, hogy van-e gyerekünk, a faji hovatartozásunkat vagy a vallást.
A forma után jön a kitöltés
Az amerikai önéletrajzok célokat és összefoglalókat tartalmaznak, amelyek rövid bekezdések. Azt a célt szolgálják, hogy felvázolják a jelölt tudását és tapasztalatát.
Érdemes kiválasztani, hogy a célt vagy az összefoglalót választjuk-e. A kettő közötti különbség teljes mértékben a jelölt tapasztalatától függ. A sokéves tapasztalattal rendelkező alkalmazottaknak érdemes olyan összefoglalót írniuk, amely a szakmai eredményeikre és a mérhető célkitűzésekre összpontosít. A kevésbé tapasztalt pályázók, általában diákok vagy friss diplomások használják a célokat, ami a pályázó képességeire és adottságaira, valamint karriercéljaira összpontosít, és arra, hogy ezek hogyan illeszkednek a vállalat célkitűzéseihez.
Magyarázzuk el a szakmai tapasztalatunkat
A tapasztalat megírásakor ügyeljünk arra, hogy a következő pontok szerepeljenek benne:
-
A pozíció neve.
-
Cégnév.
-
A foglalkoztatás kezdete és vége.
-
4-6 pont a főbb feladatok és a mérhető eredmények ismertetésével.
Ne feledkezzünk meg a tanulmányainkról sem! A világ legjobb egyetemei közül néhány Amerikában található, ami azt jelenti, hogy a tudományos képzést nagyra értékelik az amerikai önéletrajzban. Tény, hogy mi nem amerikai állásra pályázunk, de hazánkban is vannak jó egyetemek, úgyhogy mindenképpen említsük meg. Mindig szenteljünk külön részt az iskolai végzettségnek.
Ebben a részben szerepeljen:
-
A diploma neve.
-
A felsőoktatási intézmény neve.
-
A képzés megkezdésének és befejezésének időpontja (vagy várható befejezésének időpontja).
Az amerikai önéletrajz készségek nélkül olyan, mint Párizs világítás nélkül: nem ugyanaz a hatása. Ha tehát azt szeretnénk, hogy az amerikai önéletrajz megragadja a vállalat figyelmét, akkor a legjobb, ha 5-6 olyan készséget választunk, amelyek alapján nekünk adhatják az állást.
(LM)